RELIGIA

„Watykański stan wojenny”. Szokujące słowa watykanisty o sytuacji po „Amoris leatitia” i Dubia czterech kardynałów

„Terror” i „watykański stan wojenny” – tak poważny watykanista ocenia obecną sytuację w Stolicy Apostolskiej.

Jego zdaniem reakcja na „Amoris laetitia” i Dubia w Watykanie jest bardzo interesująca. – Większość Kolegium Kardynalskiego i Kurii Rzymskiej milczy, ani nie popiera kardynałów, ani, co ważniejsze, nie wspiera otwarcie decyzji papieża, by nie odpowiadać na nie. Jeśli milczenie oznacza wsparcie Dubia to oznacza, że ogromna większość kardynałów i kurii wspiera Dubia. To oczywiście tylko pewna spekulacja, ale może być ona prawdziwa – podkreśla Edward Pentin i dodaje, że od dawna w Stolicy Apostolskiej słyszy się w różnych miejscach sformułowania „terror” i „watykański stan wojenny”, które mają określać obecną sytuację.

 

Skąd takie oceny? Otóż, zdaniem Pentina, większość pracowników Kurii Rzymskiej, uznała, że zakwestionownie przez papieża nawet stanu psychicznego i emocjonalnego kardynałów, dowodzi jego wściekłości na zakwestionowanie kierunku, w jakim zmierza. I dlatego zamiast rozmawiać z autorami pytań rozpoczęto na nich ataki. Watykanista zaznacza, że jego zdaniem, papież wciąż pracuje, choć zakulisowo, nad tym, by zaproponowany przez niego program, nie został odrzucony. Elementem tej walki są zamieszczane w „L’Osservatore Romano” krytyczne wobec kardynałów teksty, a także wywiady udzielane światowym mediom, w których krytycy pewnej interpretacji „Amoris leatitia” są krytykowani ad personam.

 

Watykanista podkreślił, że nie jest mu łatwo formułować takie opinie. – Boli mnie mówienie tego wszystkiego, bowiem jako katolicki dziennikarz nie chcę naruszać autorytetu Urzędu Piotrowego, ale czuję, że jest moim obowiązkiem mówić o tym, co się naprawdę dzieje – zaznacza Edward Pentin z „National Catholic Register”.

Źródło: Reginamag.com

Komentarze

Zobacz także

Franciszek i Hiacynta z Fatimy będą kanonizowani. „Nie z powodu wizji, a…”

Redakcja malydziennik

Papież Franciszek zawładnął Twitterem! Jego konto ma kilkadziesiąt MILIONÓW obserwujących!

Redakcja malydziennik

Nie ma miłości do Boga, bez miłości do Ojczyzny! Papież Franciszek ostro przywołuje do porządku zwolenników kosmopolityzmu!

Redakcja malydziennik
Ładuję....