ARCHIWUM

Watykański biskup zachwyca się Chinami, a Chiny jeszcze mocniej prześladują katolików!

chiny

Chiny, w których – według szefa Papieskiej Akademii Nauk Społecznych najlepiej implementuje się nauczanie społeczne Kościoła – właśnie rozpoczęły akcję zakazywania nieletnim wstępu do świątyń katolickich. Ale jest przecież świetnie, a dialog między Watykanem a Pekinem postępuje.

Ksiądz z prowincji Hebei poinformował Ucanews.com, że lokalne władze nakazują księżom i pastorom wieszać w kościołach zakazy wstępu dla nieletnich. – Grożą oni także że świątynie, które odmówią powieszenia takich znaczków zostaną zamknięte – mówi duchowny, który pragnie zachować anonimowość.

 

Podobne polecenia wydawane są w prowincji Xinjiang w centralnych Chinach. Jak wyjaśnia Peter, katolik z tego regionu, nie ma ku temu żadnych prawnych podstaw, a polecenie jest sprzeczne z chińską konstytucją, ale w niczym nie zmienia to faktu, że polecenie takie wydano.

 

Duchowni i świeccy przekonują, że wiele wskazuje na to, że przepisy te będą wprowadzane w życie mocniej lub słabiej w zależności od tego, jakie są relacje między lokalnymi władzami a lokalnym Kościołem. Zdaniem jednego z nich władzom nie zależy, żeby katolicy przeszli całkowicie do podziemia, bo wtedy stracą nad nimi kontrolę. Katolikom i protestantom zaś zależy na tym, żeby zachować choćby minimalną swobodę działania i wyznawania wiary. Niestety, jak sugerują, „przestrzeń życia coraz bardziej się zawęża”, a władze coraz mocniej naciskają na surowe egzekwowanie wszystkich dyskryminujących katolików przepisów.

 

Ta sytuacja nie przeszkadza jednak kanclerzowi Papieskiej Akademii Nauk Społecznych biskupowi  Marcelo Sánchezowi Sorondo zachwycać się sytuacją w Chinach, które – jego zdaniem – najlepiej na świecie realizują nauczanie społeczne Kościoła. Niestety biskup nie wyjaśnił, czy zachwyca go także zakaz wstępu dla nieletnich do świątyń…

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: CatholicHerald.co.uk/MalyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

Kolejni arcybiskupi bronią nauczania o nierozerwalności małżeństwa przeciw niekatolickim interpretacjom „Amoris laetitia”

Redakcja malydziennik

Szach mat lewacy! 500+ przynosi efekty, na nic jazgot totalniackiej opozycji

Redakcja malydziennik

Le Pen w BBC: To już koniec Unii Europejskiej, czas przekształcić ją w…

Redakcja malydziennik
Ładuję....