POLITYKA

Waszczykowski: To dzięki polskiej perswazji, wojska NATO na stałe zagoszczą w Polsce!

Nasza usilna perswazja doprowadziła do stałej obecności wojskowej NATO na flance wschodniej i do poprawy statusu bezpieczeństwa nowych krajów Sojuszu – powiedział we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski.

 

W swoim wystąpieniu na konferencji z okazji rocznicy powołania rządu Beaty Szydło Waszczykowski mówił o osiągnięciach, jakie – jego zdaniem – odniosła w tym okresie polska dyplomacja m.in. w sferze bezpieczeństwa militarnego.

 

"Zastaliśmy sytuację, w której Polska znajdowała się w strefie niedookreślonego bezpieczeństwa. W NATO, do którego weszliśmy w 1999 r., jeszcze do niedawna obowiązywały dwa statusy bezpieczeństwa. Lepszy, podwyższony status bezpieczeństwa dla Europy Zachodniej, gdzie nie tylko obowiązywał Traktat Waszyngtoński, ale również realnie stacjonowały oddziały różnych sił sojuszniczych, w tym głównie amerykańskich, i nasz region środkowo-wschodniej Europy, która włączyła się po 1999 r. do NATO, gdzie ta obecność wojsk sojuszniczych praktycznie była symboliczna" – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

 

Jak dodał, w wyniku usilnych działań "szerokiej dyplomacji polskiej: prezydenta, premier, MSZ-u" udało się "postawić jasno sprawę naszym sojusznikom, iż realne gwarancje bezpieczeństwa mogą być zrealizowane tylko poprzez obecność, obecność i jeszcze raz obecność wojsk sojuszniczych".

 

"Ta nasza usilna perswazja doprowadziła do zmiany decyzji sojuszników i uznali (oni), że gwarantem bezpieczeństwa nie jest tylko kilkutysięczny oddział, tzw. szpica, którą zdecydowano się zrealizować jeszcze dwa lata temu, ale – na szczycie NATO-wskim w Warszawie w lipcu – zdecydowano się rzeczywiście na stałą obecność wojskową: grup batalionowych, brygady Stanów Zjednoczonych i innych środków bezpieczeństwa militarnego" – przekonywał Waszczykowski. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Hołd dla Dywizjonu 303 na ciężarówce! Brytyjska policja zachwycona tym gestem

Redakcja malydziennik

Po prostu WSTYD!

Redakcja malydziennik

Ale cyrk! Sędzia Żurek wybroniony przez kumpli. Ich zdaniem nie łamie zasad etyki. A co z zasadami przyzwoitości?

Redakcja malydziennik
Ładuję....