ARCHIWUM

Waszczykowski: To dzięki polskiej perswazji, wojska NATO na stałe zagoszczą w Polsce!

Nasza usilna perswazja doprowadziła do stałej obecności wojskowej NATO na flance wschodniej i do poprawy statusu bezpieczeństwa nowych krajów Sojuszu – powiedział we wtorek szef MSZ Witold Waszczykowski.

 

W swoim wystąpieniu na konferencji z okazji rocznicy powołania rządu Beaty Szydło Waszczykowski mówił o osiągnięciach, jakie – jego zdaniem – odniosła w tym okresie polska dyplomacja m.in. w sferze bezpieczeństwa militarnego.

 

"Zastaliśmy sytuację, w której Polska znajdowała się w strefie niedookreślonego bezpieczeństwa. W NATO, do którego weszliśmy w 1999 r., jeszcze do niedawna obowiązywały dwa statusy bezpieczeństwa. Lepszy, podwyższony status bezpieczeństwa dla Europy Zachodniej, gdzie nie tylko obowiązywał Traktat Waszyngtoński, ale również realnie stacjonowały oddziały różnych sił sojuszniczych, w tym głównie amerykańskich, i nasz region środkowo-wschodniej Europy, która włączyła się po 1999 r. do NATO, gdzie ta obecność wojsk sojuszniczych praktycznie była symboliczna" – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

 

Jak dodał, w wyniku usilnych działań "szerokiej dyplomacji polskiej: prezydenta, premier, MSZ-u" udało się "postawić jasno sprawę naszym sojusznikom, iż realne gwarancje bezpieczeństwa mogą być zrealizowane tylko poprzez obecność, obecność i jeszcze raz obecność wojsk sojuszniczych".

 

"Ta nasza usilna perswazja doprowadziła do zmiany decyzji sojuszników i uznali (oni), że gwarantem bezpieczeństwa nie jest tylko kilkutysięczny oddział, tzw. szpica, którą zdecydowano się zrealizować jeszcze dwa lata temu, ale – na szczycie NATO-wskim w Warszawie w lipcu – zdecydowano się rzeczywiście na stałą obecność wojskową: grup batalionowych, brygady Stanów Zjednoczonych i innych środków bezpieczeństwa militarnego" – przekonywał Waszczykowski. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

UWAGA, CYBERATAK. Rosja zaatakowała…

Redakcja malydziennik

O piłkarzu Widzewa mówi cały świat! Upomniał się

Redakcja malydziennik

Sprawa Igora Stachowiaka nabiera tempa! Wyciekła opinia biegłych na temat jego śmierci. Interwencja policjantów…

Redakcja malydziennik
Ładuję....