POLITYKA

Waszczykowski JEDNOZNACZNIE: "To państwa Europy Zachodniej próbują dziś rozmontować Unię Europejską"

"Państwa Europy Zachodniej próbują dziś rozmontować Unię Europejską poprzez tworzenie dodatkowych formatów i prędkości" – mówił dziś rano Witold Waszczykowski. Poruszył także kwestię kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa RE. Wg szefa MSZ polska propozycja…

Szef polskiej dyplomacji wypowiadał się dziś rano w Radiu RMF FM. 

 

– My rozumiemy, że w Unii Europejskiej 28 państw mogą być różne formaty współpracy i dziś takie formaty funkcjonują: jest strefa euro, jest strefa Schengen, są inne formaty współpracy pogłębionej. Natomiast jeśli zacznie się tworzyć twarde jądro, tzn. będzie grupa państw z odrębnymi instytucjami w Unii Europejskiej, np. odrębnym przewodniczącym, budżetem, finansami, to to jest recepta na koniec Unii – mówił szef polskiej dyplomacji. Szef MSZ dodał, że „to państwa Europy Zachodniej próbują dziś rozmontować Unię Europejską poprzez tworzenie dodatkowych formatów i prędkości”. – To szkodzi wszystkim, to zabija wolny rynek i konkurencyjność gospodarki i doprowadzi do tego, że Unia Europejska się rozpadnie – ostrzegł.

 

– Decyzja, żeby podnieść i ujednolicić płace minimalne może się podobać związkowcom, ale już dla przedsiębiorców transportowych, tych którzy świadczą usługi budowlane czy inne na rynkach Zachodniej Europy oznacza, że oni tracą konkurencyjność – mówił – Jeśli pod hasłem socjalnego dumpingu, o co nas się dzisiaj oskarża, wypchnie się nas z tej konkurencji, to stracimy. Formalnie przyświecają temu szlachetne pobudki, natomiast to jest ograniczanie wspólnego rynku –zaznaczył. Szef MSZ dodał, że wczoraj podczas pobytu w Brukseli tłumaczył innym ministrom, że w ten sposób utrącają konkurencyjność i doprowadzają do upadku wspólnego rynku. Ponadto Minister Waszczykowski negatywnie odniósł się do potencjalnego wejścia Polski do strefy euro. – Strefa euro dzisiaj nie jest dla nas niedostępna z jakiegoś powodu ideologicznego, doktrynalnego. Po prostu jest to kalkulacja ekonomiczna – podkreślił.

 

Zdaniem ministra Waszczykowskiego europoseł Jacek Saryusz-Wolski ma szanse na zostanie Szefem Rady Europejskiej. – Dzisiaj będziemy rozmawiać na ten temat z ministrem spraw zagranicznych Niemiec – zapowiedział. Dodał, że celem numer jeden jest „doprowadzenie do tego, aby Polak w dalszym ciągu był na tym stanowisku”.

 

Szef polskiej dyplomacji odniósł się także do informacji medialnych dotyczących ambasadora Polski w Berlinie Andrzeja Przyłębskiego: – MSZ nie jest instytucją lustrującą. Musimy dostać sygnał od właściwej instytucji, która potwierdzi tę informację i wtedy będziemy reagować – mówił. Zaznaczył przy tym, że nie ma formalnych podstaw do odwołania ambasadora.

Źródło: MSZ/ RMF

Komentarze

Zobacz także

Wspieraj niezależne polskie media!

Redakcja malydziennik

To jest ulubiony grzech DIABŁA! Musisz bardzo uważać!

Redakcja malydziennik

Ale transfer! Marek Magierowski trafi do… MSZ!

Ładuję....