ARCHIWUM

Walczyli pod Monte Cassino, byli na Syberii. Polscy uczniowie o nich nie zapomnieli

Szef gabinetu prezydenta Adam Kwiatkowski razem z dziećmi ze szkół podstawowych przygotowywali w Pałacu Prezydenckim kartki świąteczne, które trafią do polskich weteranów z Domu Weterana w Newton Abbot w Wielkiej Brytanii.

"Spotkaliśmy się tutaj, żeby pokazać, że pamiętamy o naszych rodakach, którzy dawno, dawno temu walczyli o niepodległości, walczyli o naszą wolność. Historia tak się toczyła – tego się jeszcze będziecie uczyli na lekcjach historii – że ci Polacy zostali w Wielkiej Brytanii, nie mogli wrócić po wojnie do Polski" – mówił szef Kancelarii Prezydenta zwracając się do dzieci.

 

Jak dodał, w Domu Weterana w Newton Abbot – Ilford Park Polish Home – przebywa obecnie około 90 weteranów, którzy walczyli o wolność Polski na różnych frontach. "To są powstańcy warszawscy, żołnierze spod Monte Cassino, zesłańcy na Syberię. Oni tam mieszkają i to miejsce nazywają Małą Polską" – zaznaczył Kwiatkowski.

 

Podkreślił, że dla tych osób bardzo ważne jest, że młodzi ludzie z Polski pamiętają o nich. "Oni czekają na dar serca płynący z Polski, o którą się bili, którą cały czas w sercach noszą, którą kochają" – powiedział szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Podziękował za obecność uczniom, a także dziennikarzom z telewizji publicznej, którzy pomagali dzieciom ze szkół warszawskich i podwarszawskich w przygotowywaniu kartek świątecznych dla weteranów.

 

W przygotowywaniu kartek uczestniczyły dzieci ze szkół podstawowych z Warszawy – ze Sz. P. nr 103 im. Bohaterów Warszawy 1939-1945 oraz Sz.P. nr163 im. Batalionu "Zośka, a także z Integracyjnej Społecznej Szkoły Podstawowej nr. 18 im. gen. bryg. A.E. Fieldorfa z Milanówka, ze Sz.P. im. Armii Krajowej z Jabłonnej oraz ze Sz.P. nr 7 im. VII Obwodu Obroża Armii Krajowej z Legionowa.(PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

"Ta sytuacja NIE JEST normalna" – poznaj wypowiedź kardynała o obecnej sytuacji w Europie. "Istnieje plan jej podbicia"

Redakcja malydziennik

Są jeszcze wierzący biskupi! Jeden z nich…

Redakcja malydziennik

Prezydent Duda wkracza do akcji i oczekuje dialogu politycznego!

Redakcja malydziennik
Ładuję....