RELIGIA

W walce z ubóstwem nie chodzi o ekonomię, ale o… – Ojciec Święty mocno o pomocy najuboższym

W Rzymie zakończyła się właśnie konferencja poświęcona zaradzeniom problemom w zglobalizowanym świecie. W ostatnim dniu słowo do uczestników wygłosił Franciszek.

Do poszukiwania alternatywnych sposobów rozumienia ekonomii i postępu, które nie będą nakręcać kultury odrzucenia tylko naznaczone zostaną odpowiedzialnością, także tą polityczną wezwał Franciszek uczestników międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Fundację „Centesimus Annus – Pro Pontifice”. Trzydniowe spotkanie odbywało się w Watykanie pod hasłem „Konstruktywne rozwiązania w epoce globalnego zamieszania”.

 

Została na nim zaprezentowana Deklaracja, będąca zobowiązaniem naukowców do jednoczenia rodziny ludzkiej we wspólnym poszukiwaniu zrównoważonego i integralnego rozwoju na rzecz budowania lepszego świata. Franciszek podkreślił, że cennym wkładem na tej drodze może być katolicka nauka społeczna.

 

„Wasza tegoroczna Deklaracja słusznie zauważa, że walka z ubóstwem wymaga jego lepszego zrozumienia, jako zjawiska ludzkiego, a nie tylko i wyłącznie ekonomicznego. Promocja integralnego rozwoju ludzkiego zakłada dialog i zaangażowanie w potrzeby i aspiracje ludzi, domaga się wsłuchania w głos ubogich i ich codzienne doświadczenie braku, znajdując skuteczne odpowiedzi na konkretne sytuacje – mówił Franciszek. – Oznacza to powołanie do życia, w poszczególnych wspólnotach oraz między nimi i światem biznesu, struktur pośrednictwa zdolnych połączyć razem ludzi i zasoby, inicjując w ten sposób procesy, których ubodzy staną się głównymi bohaterami i zarazem beneficjentami. Takie podejście do działalności gospodarczej, bazujące na człowieku, będzie nakręcać inicjatywę i kreatywność, ducha przedsiębiorczości i działania biznesowe, a tym samym będzie sprzyjać integracji społecznej i rozwojowi skutecznej kultury solidarności”.

 

Franciszek wskazał, że jednym z najpilniejszych wyzwań towarzyszących obecnej rewolucji technologicznej jest tworzenie nowych miejsc pracy. Podkreślił, że bezrobocie stało się aktualnie jednym z najbardziej dramatycznych problemów świata, a to odbija się m.in. bardzo niekorzystnie na życiu rodzinnym.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

W tym miejscu Matka Boża objawiła się 160 razy. Co powiedziała Polakom?

Redakcja malydziennik

Aborcja i eutanazja to samo zło. Przeciwko tym OBRZYDLIWY powodom wprowadzania zmian protestuje Kościół

„To nie hakerzy i nie Rosjanie, ale sam Bóg doprowadził do zwycięstwa Trumpa”

Redakcja malydziennik
Ładuję....