ARCHIWUM

W tym sarkofagu spoczną Lech i Maria Kaczyńscy. Wiemy, jak wygląda

Nowy sarkofag, w którym spoczną Lech i Maria Kaczyńscy, jest już gotowy. Jego montaż w krypcie katedry na Wawelu trwał 8,5 godziny. "Z tym wyzwaniem zmierzyło się 16 osób. Efekt jest bardzo dobry” – mówi proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

 

Nowy sarkofag został zaprojektowany przez architekt Martę Witosławską i artystę rzeźbiarza Marka Moderaua. Jest zrobiony z białego karraryjskiego marmuru. Na jego lewym boku zostało wykute godło Polski, na prawym daty urodzin i śmierci pary prezydenckiej oraz krzyż. Znak ten jest też na płycie górnej. Daty urodzin i śmierci zostały zapisane cyframi rzymskimi, wątpliwości wzbudziło to, że niezgodnie z zasadami pisowni użyto kropek – nie zostały one jednak pozłocone i są niemal niewidoczne.

 

 

 

Imiona i nazwiska pary prezydenckiej zostały zapisane tak, jak na pierwszym sarkofagu: Lech Aleksander Kaczyński i Maria Helena Mackiewicz-Kaczyńska. Litery są wycięte w kamieniu i pozłocone.

 

 

 

Sarkofag jest o kilkanaście centymetrów krótszy i węższy, został odsunięty od ściany, dzięki czemu w krypcie będzie lepsza wentylacja i na kamieniu nie będzie osadzać się wilgoć. Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, sarkofag został wykonany w taki sposób, że będzie go można otwierać od strony krypty marszałka Piłsudskiego. Trumny będą ułożone w nim tak, jak wskazują wyryte na płycie daty urodzin i śmierci: po prawej stronie spocznie Lech Kaczyński, po lewej prezydentowa.

 

 

 

Projektantka Marta Witosławska mówiła wcześniej, że użycie marmuru karraryjskiego sprawi, że sarkofag będzie wyglądał bardziej dostojnie. Taki surowiec poleciła rodzina pary prezydenckiej. "Materiał jest elegancki, trwalszy i wpisuje się w tę kryptę. Udało się nie zakłócić harmonii tego miejsca i atmosfery, która panuje w kryptach" – powiedział ks. Sochacki.

 

 

 

Groby Królewskie i krypta marsz. Józefa Piłsudskiego będą w piątek dostępne dla zwiedzających, którzy będą mogli zobaczyć także sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich.

 

 

 

Poprzedni, wykonany w 2010 r. sarkofag z onyksu został zdemontowany. Jego konstrukcja nie była przystosowana do wielokrotnego otwierania. Podczas przeprowadzonej w nocy z poniedziałku na wtorek ekshumacji pary prezydenckiej konieczne się okazało mechaniczne rozcięcie jednego z jego boków. Z ekspertyzy rzeczoznawców, uzyskanej przez parafię, wynikało, że po takiej interwencji kamienne płyty były już w takim stanie, że nie udałoby się ponownie złożyć tego sarkofagu. Jego elementy zostały już zabrane do Warszawy.

 

Ponowny pochówek pary prezydenckiej – po ekshumacji zarządzonej w ramach śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej – odbędzie się wieczorem.

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

NIEZWYKŁE! Red Bull planuje misję na Księżyc!

Redakcja malydziennik

Mocne słowa Franciszka: to forma niewolnictwa, zbrodnia przeciw ludzkości, ciężkie pogwałcenie praw człowieka, okrutna plaga

Redakcja malydziennik

W końcu się spotkali. Zobacz, co Papież powiedział Donaldowi Trupowi

Redakcja malydziennik
Ładuję....