ARCHIWUM

W tym kraju zakazują EWANGELIZACJI? Czy to ograniczy normalne funkcjonowanie księży?

Chrześcijanie w Nepalu są zdecydowaną mniejszością. Teraz istnieją jednak obawy, że przez nowe prawo nawet księża nie będą mogli spełniać swoich obowiązków.

W Nepalu uchwalono prawo, które przewiduję karę za nawracanie na inną religię, za działalność ewangelizacyjną czy prozelityzm. Wejdzie ono życie w sierpniu przyszłego roku. Prawo to przewiduje, że osoba złapana na działaniach mających znamiona prozelityzmu albo na podważaniu wartości innej religii, wiary jakiejś kasty, grupy etnicznej czy wspólnoty, może być skazana na 5 lat więzienia. Natomiast jeżeli ktoś obraża czyjeś uczucia religijne, może pójść do więzienia na 2 lata i zapłacić grzywnę. Prawo to dotyczy zarówno Nepalczyków, jak i obcokrajowców, a więc także misjonarzy.

 

Przedstawiciele różnych wyznań chrześcijańskich Nepalu wyrazili zaniepokojenie mającym wejść w życie w przyszłym roku prawem, gdyż ich zdaniem zagraża ono wolności religijnej, którą, przynajmniej w teorii, gwarantuje konstytucja tego kraju. Wprawdzie minister sprawiedliwości podkreśla, że będzie ono stosowane nie tylko wobec wyznawców Chrystusa, stanowiących tam bardzo nieliczną mniejszość, ale obowiązywać również będzie inne religie, w tym hinduistów będących przeważającą większością czy też mniej liczebnych, ale o wiele liczniejszych od chrześcijan buddystów. Tym niemniej wikariusz apostolski w Nepalu bp Paul Simick uważa, że istnieje niebezpieczeństwo, iż zostanie tam ograniczone prawo księży do wypełniana swoich kapłańskich obowiązków.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

Przeszczepili mu dłonie. Z jego ciałem zaczęło się dziać coś dziwnego!

Redakcja malydziennik

WIELKI powrót Schwarzeneggera do … polityki!

Redakcja malydziennik

A na Islandii zmiana. Rządzić będą tam libertarianie. Czy uda się im coś zmienić?

Redakcja malydziennik
Ładuję....