WYDARZENIA

W tym grobowcu mumie przeleżały 1700 lat. Niesamowite odkrycie archeologów w Egipcie

17 mumii odkryli archeolodzy w liczącym co najmniej 1700 lat podziemnym grobowcu w prowincji Al-Minja w środkowym Egipcie – poinformowało egipskie ministerstwo ds. zabytków starożytności.

Jak poinformował szef resortu Chalid el-Anani, kilka mumii jest w stanie nietkniętym.

 

Znajdowały się w długim na trzy kilometry podziemnym grobowcu, gdzie znaleziono też sarkofagi wykonane z kamienia i gliny, a także starożytne inskrypcje oraz groby zwierząt.

 

Grobowiec, znany naukowcom od 1931 roku, ale w znacznej mierze niezbadany, znajduje się nieopodal stolicy prowincji, miasta Al-Minja, ok. 260 km na południe od Kairu. Dotychczas region ten był znany głównie jako starożytne miejsce pochówku zwierząt.

 

Minister Anani podkreślił, że z uwagi na początkową fazę prowadzonych w grobowcu badań jest prawdopodobne, iż odnalezione zostaną kolejne mumie.

 

Ze wstępnych danych wynika, że grobowiec pochodzi z okresu hellenistycznego (IV-I w. p.n.e.) lub rzymskiego (I w. p.n.e.-IV w. n.e.) w historii Egiptu.

 

Odkrycia dokonano w czasie, gdy Egipt stara się ożywić krajową branżę turystyczną, która mocno ucierpiała na skutek politycznych zawirowań w tym kraju, zapoczątkowanych w 2011 roku przez wydarzenia tzw. arabskiej wiosny – zauważa agencja Associated Press. (PAP)

Źródło: PAP/NAUKA

Komentarze

Zobacz także

"Nie pozwolimy Charliemu odejść!". Pamiętasz to DZIECKO? Zapadł wyrok sądu czy ma ŻYĆ, czy UMRZEĆ

Redakcja malydziennik

67-letnia babcia rozkręciła nielegalny biznes. Nie uwierzysz, co HODOWAŁA w swoim ogródku!

Tajemnicze spotkanie na Sumatrze. Czy to człowiek?

Ładuję....