WYDARZENIA

W tym europejskim kraju wcinają owady aż im się uszy trzęsą! Mowa o…

Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa w Finlandii właśnie zezwoliło na hodowlę i sprzedaż owadów, w formie produktów żywnościowych na terenie Finlandii. Co na to sami Finowie?

Fiński Uniwersytet w Turku i Instytut Zasobów Naturalnych przeprowadził w ubiegłym roku sondaż, który wykazał, że aż 50 proc. respondentów jest gotowych kupić produkty spożywcze zawierające owady! Dodatkowo okazało się, że co trzeci ankietowany jadł żywność zawierającą owady.

 

Mimo całkiem sporej popularności jaką cieszyło się jedzenie sporządzane z owadów, sprzedawanie ich jako żywności było w Finlandii zakazane. Żeby ominąć przepisy jadalne owady były więc sprzedawane w Finlandii jako "dekoracje kuchenne".Obecnie resort rolnictwa dokonał reinterpretacji wytycznych UE w wyniku czego sprzedaż owadów w charakterze produktu spożywczego będzie w Finlandii legalna.

 

Oznaczało to także, że owadzie jedzenie zacznie podlegać regulacje dotyczące zasad hodowli i sprzedaży żywności!

 

Evira – instytucja odpowiedzialna za bezpieczeństwo żywności w Finlandii, jest bardzo zadowolona z decyzji resortu rolnictwa. – Teraz będziemy mogli upewnić się, że produkty, które trafiają do konsumentów, można bezpiecznie spożywać – mówi Leena Räsänen, dyrektor jednego z departamentów w Evira.

 

Pozostaje życzyć Finom smacznego! A czy Wy jedliście już dania z owadów? Albo czy chcielibyście żeby taka żywność pojawiła się na półkach sklepowych w Polsce?

""

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

MAKABRA nad Bałtykiem! TURYŚCI natychmiast zadzwonili na policję. Na PLAŻY znaleźli MARTWE…

Czy to koniec imigracji przez Morze Śródziemne? Włosi nie wpuścili statku Lekarzy bez granic

Redakcja malydziennik

Lista najbardziej zakorkowanych miast świata! Zobacz jakie polskie miasto się załapało

Redakcja malydziennik
Ładuję....