RELIGIA

W takim sposób wyrzuca się ludzi na śmietnik. Mówił o tym zbulwersowany…

Zachodni świat często wyrzuca starsze osoby na śmietnik. Mówił o tym już Ojciec Święty. Teraz tę myśl rozwinął jednak przedstawiciel Watykanu przy ONZ.

Potrzebę respektowania godności osób starszych, które ubogacają społeczeństwo, wskazał przedstawiciel Watykanu na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Abp Bernardito Auza zwrócił uwagę, że liczba tych ludzi stale wzrasta, i to w szybkim tempie. Pilne jest zatem odpowiadanie na ich potrzeby i zapewnienie ochrony należnych im praw.

 

Stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy  ONZ przytoczył słowa Papieża, wygłoszone na audiencji ogólnej 4 marca 2015 r. „Dzięki postępom medycyny – mówił wtedy Franciszek – życie się przedłużyło, ale społeczeństwo nie otworzyło się na życie! Liczba osób starszych wzrosła,  ale nasze społeczeństwa nie zorganizowały się wystarczająco, żeby zrobić im miejsce i uszanować ich godność”. Abp Auza wskazał, że starsi są bardziej od innych narażeni na ubóstwo, samotność, choroby, na skutki klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych czy kryzysów ekonomicznych. Zbyt często wyklucza się ich od czynnego udziału w społeczeństwie. Trzeba im zapewnić uczestnictwo w polityce i podejmowaniu decyzji, a także emeryturę w odpowiednim wieku. Cytując słowa Ojca Świętego o wyrzucaniu osób starszych na śmietnik, watykański przedstawiciel w ONZ podał jako przykład takiego zjawiska opuszczanie ich, brak międzypokoleniowej solidarności i coraz częstsze akceptowanie eutanazji jako sposobu pozbywania się tych, którzy już nie produkują bogactw materialnych.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

"Chata" już niebawem w polskich kinach. ZOBACZ ZWIASTUN

Redakcja malydziennik

Niezwykły cud w Medjugorie! ZOBACZ CO SIĘ STAŁO!

Adam Gaafar

Ten KSIĄDZ podbija polski INTERNET! Rapuje „CHWDP”! (WIDEO)

Adam Gaafar
Ładuję....