ARCHIWUM

W Rumunii wygrali… I nie jest to dobry wybór

Postkomunistyczna Partia Socjaldemokratyczna (PSD) zwyciężyła w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Rumunii. Drugie miejsce zajęła centroprawicowa Partia Narodowo-Liberalna (PNL) – podała w nocy z niedzieli na poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza.

Po przeliczeniu dwóch trzecich głosów, PSD miała ich 47 proc. a PNL – 20 proc. Trzecie miejsce w wyborach zajął nowy "pozasystemowy", ale również sytuujący się po stronie centroprawicy Związek Zbawienia Rumunii (USR), który uzyskał w Izbie Deputowanych 7,5 proc., a w Senacie 7,6 proc. głosów. 

 

Na kolejnej pozycji uplasował się Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii (UMDR), partia mniejszości węgierskiej, uzyskując w Izbie Deputowanych 7,12 proc., a w izbie wyższej parlamentu 7,07 proc.

 

Rozkład procentowy głosów wskazuje, że PSD będzie najprawdopodobniej miała absolutną większość w parlamencie. Nie jest jednak jasne, czy premierem zostanie jej przewodniczący Liviu Dragnea, który w kwietniu br. został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu za fałszerstwa podczas referendum w 2012 roku w sprawie odsunięcia od władzy ówczesnego prezydenta Traiana Basescu.

 

Obecny prezydent Rumunii Klaus Iohannis wcześniej zapowiedział, że nie zleci misji utworzenia rządu nikomu, kto w przeszłości miał zatargi z wymiarem sprawiedliwości.

 

Sam Dragnea podkreślał w niedzielę, że będzie obstawał przy swojej nominacji. "Nie zamierzam nikomu podarować tych głosów (oddanych na PSD)" – powiedział.

 

Rumuni wybierali w niedzielę dwuizbowy parlament, w którym zasiada 332 deputowanych i 134 senatorów. Zmieniona w 2015 roku ordynacja zredukowała liczbę posłów i senatorów, gwarantując jednocześnie 19 miejsc mniejszościom narodowym i rozszerzając możliwość głosowania Rumunom z zagranicy. Z powodu niskich zarobków i fatalnego stanu infrastruktury ok. 3 mln Rumunów wyjechało w ostatnich latach z kraju w poszukiwaniu lepszego życia.

 

Rumunia i Bułgaria weszły do UE w 2007 roku i są najbiedniejszymi członkami wspólnoty. Dotąd Rumunia dostała ok. 26 mld euro z różnych europejskich funduszy.

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

A jednak Polska gospodarka ma się BARDZO DOBRZE! Agencja Fitch potwierdza!

Redakcja malydziennik

Matrix, czyli jak działa Soros na przykładzie „protestów” w USA

Redakcja malydziennik

Szydło ostro o pedofilach: Nie ma tolerancji dla tych, którzy krzywdzą dzieci!

Redakcja malydziennik
Ładuję....