CYWILIZACJA

W Rosji stalinizm się nie skończył. Dowód? Szkoła imienia Dzierżyńskiego…

W Krasnodarze lokalne zgromadzenie ustawodawcze podjęło jednogłośnie decyzję o nazwaniu miejscowej szkoły średniej imienia Feliksa Dzierżyńskiego.

Szkoła nr 32 już od dłuższego czasu objęta jest patronatem FSB. W szkole działa m.in. wystawa o tytule "Wieź pokoleń, która przedstawia pokolenia prac służb specjalnych w ZSRS i współczesnej Rosji. 

 

–Wieloletnia współpraca szkoły z regionalnym zarządem FSB w Kraju Krasnodarskim nie zaważyła na decyzji o nadaniu szkoły imienia Dzierżyńskiego. Na ten krok wpłynęła współpraca placówki z kombatantami FSB –  powiedziała Swietłana Sarkisjan, wicedyrektor szkoły. 

 

Decyzja o nadaniu takiego imienia padła w trakcie obchodzenia 140 rocznicy urodzin "czerwonego kata". 

 

Dzierżyński w Rosji Radzieckiej należał do ścisłego kierownictwa partii komunistycznej, był bliskim współpracownikiem Lenina. W latach 1917–1926 stał na czele Nadzwyczajnej Komisji ds. Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem , którą sam zorganizował na prośbę Rady Komisarzy Ludowych. Organizacja była odpowiedzialna za masowe zbrodnie na „wrogach ludu” przeciwnikach politycznych, ale także „obcych klasowo” ziemianach, przedsiębiorcach, duchownych. W 1918 roku przejął też kontrolę nad systemem więziennictwa Rosji Radzieckiej. 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze

Zobacz także

Zmarł profesor Bogusław Wolniewicz! Świeć Panie nad jego duszą…

Redakcja malydziennik

HORROR! Ludzkie ciała w koszach na śmieci, umierające kobiety. To codzienność w Wielkiej Brytanii!

Redakcja malydziennik

"PAKISTAŃSKI RZEŹNIK" aresztowany na Węgrzech! Zabił co najmniej 70 osób!

Redakcja malydziennik
Ładuję....