POLITYKA

W Polsce jest coraz gorzej! Powstrzymajmy falę nienawiści

Przez dwa lata Centrum Monitorowania Wolności Religijnej i Wolności Sumienia Ordo Iuris badało ataki na chrześcijan. Co roku sporządzaliśmy raporty opisujące akty profanacji i przemocy, składane do Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka. Wcześniej takie raporty składały jedynie mniejszości religijne oraz organizacje LGBT, co budowało wrażenie, że prawo powinno chronić jedynie te grupy.

 

Dzięki naszym doświadczeniom, wspólnie z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego oraz fundacją Pomoc Kościołowi w Potrzebie wydaliśmy właśnie książkę pt. „Wolność religijna”, poświęconą zagrożeniom dla chrześcijan we współczesnym świecie.

 

Jednoznacznie podważyliśmy fałszywe twierdzenie stworzonej przez George’a Sorosa Fundacji Batorego, że katolicy nie stykają się w Polsce „z problemem dyskryminacji, przemocy i mowy nienawiści”.

Narasta fala wandalizmu i zniewag

Czy wiedziała Pani o tym, że w ubiegłym roku chuligani wrzucili do kościoła w Gdańsku fekalia i rybie łby, inni natomiast w Starachowicach pili wódkę z kielicha mszalnego, uprzednio przesypując Najświętszy Sakrament do reklamówki? W pomorskim Kąpinie pobito księdza, do dewastacji figur, świątyń i cmentarzy dochodziło w Gdańsku, Łodzi, Pile, Warszawie, Zielonej Górze…

 

W ponad 1000 parafii doszło do niszczenia pomników, kaplic, krzyży, kościołów, umieszczania bluźnierczych napisów, a nawet profanacji Najświętszego Sakramentu. Ta wielka skala poraża. A milczenie mediów i częsta bezkarność sprawców są zachętą dla naśladowców.

 

Aktów nienawiści dopuszczają się nie tylko chuligani i wandale. Finansowany z publicznych pieniędzy Teatr Dramatyczny wystawił obsceniczną „Klątwę”, obrażając postać św. Jana Pawła II, znieważając krzyż i drwiąc z chrześcijaństwa. Dwa miesiące temu Adam „Nergal” Darski kpił z wierzących umieszczając figurę ukrzyżowanego Chrystusa na wulgarnym, erotycznym rekwizycie.

Dlatego musimy przeciwstawić się nienawiści i obronić naszą wolność do swobodnego wyznawania i praktykowania wiary!

Akty nienawiści wymierzone w nas wszystkich

Ta fala nienawiści, drwin i szyderstw wpływa bezpośrednio na naszą codzienność. Prawnicy Ordo Iuris wspierają przed sądem zwolnionego pracownika międzynarodowej firmy, który był zmuszany przez przełożonych do włączenia się w kampanię promującą ideologię LGBT. W innej firmie zagraniczny właściciel wymusił powołanie „gejowskiego chóru”, a wierzący pracownicy bali się konsekwencji swego sprzeciwu.

Każdego dnia zgłaszają się do nas lekarze i położne, którym ograniczane jest prawo do sprzeciwu wobec aborcji.

Z drugiej strony radykalni aktywiści lewicowi żądają wycofania Jasełek ze szkół, przeszkadza im także obecność krzyża w przestrzeni publicznej. Grupki marksistów zastraszyły władze Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, które pod ich naciskiem odwoływały konferencje z udziałem profesorów mówiących o potrzebie obrony godności ludzkiej i ludzkiego życia.

W wielu sprawach pomogliśmy ofiarom.Reprezentowaliśmy studentów zgorszonych „Klątwą”. Broniliśmy wykładowców usuwanych z uczelni oraz drukarza z Łodzi, który odmówił wykonania banneru na paradę ruchów LGBT ze względu na sprzeciw sumienia. Braliśmy też w obronę rodziny, którym odbierano dzieci za przywiązanie do chrześcijańskiego wychowania.

Korzystając z tych doświadczeń, uznaliśmy, że nadszedł już czas na budowę systemowego wsparcia dla ofiar nienawiści wobec chrześcijan!

Konieczny jest zdecydowany sprzeciw

Dlatego chciałbym prosić Panią o wsparcie naszego najnowszego projektu – stałej pomocy prawnej dla wszystkich ofiar nienawiści wobec chrześcijan.

Ze wsparciem naszych Przyjaciół i Darczyńców będziemy mogli:

  • monitorować wszelkie akty przemocy, dyskryminacji, wandalizmu i profanacji oraz publikować raporty na ten temat;
  • przygotować kampanię informacyjną w mediach tradycyjnych i społecznościowych na temat praw, jakie przysługują ofiarom takich ataków;
  • wydrukować materiały dla parafii, wspólnot i ruchów religijnych, które będą zawierały poradnik, jak postępować w sytuacjach wandalizmu i profanacji oraz informację o wsparciu naszych prawników;
  • zapewnić skuteczne wsparcie zespołu prawników w szczególnych przypadkach profanacji wraz z otoczeniem opieką prawną poszkodowanych osób i instytucji.

O ile monitoring możemy wykonywać w ramach posiadanych już środków, to kampania informacyjna kosztować może nawet 20 000 zł, przygotowanie i wysyłka materiałów dla 11 000 parafii i wspólnot to kolejne 25 000 zł, a każda interwencja prawników wiąże się z kosztami postępowania, które przeciętnie wynoszą 2 500 zł.

Niestety, wielu oddanych wierze Polaków nie zna swoich praw i nie wie, że mogą uzyskać wsparcie prawne. Są bezbronni wobec narastającej fali nienawiści.

 

ordo iuris

Komentarze

Zobacz także

Jest radość! Robert Lewandowski zostanie tatą! Nie zgadniecie, kto już złożył gratulacje

Redakcja malydziennik

Wstyd. Jezuici ostro atakują konserwatywnych katolików i protestantów. „Ekumenizm nienawiści”

Kim był Salman Abedi, terrorysta z Manchesteru?

Ładuję....