W Pałacu Prezydenckim zapłonęły świece chanukowe. W uroczystości wzięła udział para prezydencka, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

– Niech to światło, zwłaszcza w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, będzie także symbolem przetrwania Żydów polskich, zważywszy na wszystkie dramatyczne chwile i zakręty historii; takiej niezniszczalności – mówił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości, która odbyła się w niedzielę 9 grudnia.

Uroczystość zapalenia świec chanukowych w Pałacu Prezydenckim w grudniu 2017 r.:

– Bardzo dziękuję, że możemy w to święto, święto Chanuki, w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, spotkać się jako wspólnota ludzi mieszkających w Polsce, jako wspólnota tych, którzy stanowią polskie społeczeństwo, którzy chcą być razem – stwierdził prezydent.

Podkreślił, że Żydzi polscy to wielka polska tradycja i przeszło tysiąc lat naszej wspólnej historii. – To momenty piękne i momenty trudne, ale to także wielu ludzi, którzy na trwałe wpisali się w historię Polski, stali się ważnym elementem polskiej kultury, polskiej tradycji – wskazał.

Święto Chanuka powstało na pamiątkę uczczenia zwycięstwo Machabeuszy nad Grekami w grudniu 164 r. przed Chrystusem.

źródło: prezydent.pl

źródło zdjęcia: Grzegorz Jakubowski/KPRP/prezydent.pl

Komentarze