ARCHIWUM

W kościele można świecić biustem. I nie jest to obraza uczuć religijnych – orzekli hiszpańscy sędziowie

28-letnia radna Podemos z Madrytu, Rita Maestre, została uniewinniona przez sąd apelacyjny w sprawie o naruszenie wolności wyznania i obrazę uczuć religijnych podczas protestu w 2011 roku.

28-letnia dziś Maestre, w czasach studenckich, wzięła udział w proteście przeciwko "antydemokratycznemu i szowinistycznemu" zachowaniu Kościoła Katolickiego. Wraz z grupą ok. 50 osób weszła ona do kaplicy znajdującej się na terenie kampusu Uniwersytetu Complutense w Madrycie i zdjęła podkoszulkę, pokazując stanik. Niektóre uczestniczki protestu poszły o krok dalej i obnażyły piersi.

 

Sprawa protestu stała się głośna w Hiszpanii, a prokuratura domagała się dla Maestre roku więzienia – maksymalnej kary przewidzianej za obrazę uczuć religijnych. Sąd pierwszej instancji skazał ją jednak tylko na grzywnę w wysokości 4320 euro.

 

28-latka odwołała się od wyroku – a 16 grudnia sąd drugiej instancji uniewinnił ją od stawianych jej zarzutów. Zdaniem sędziego "niewłaściwy strój czy niestosowne gesty" to za mało, by mówić o obrazie uczuć religijnych.

Źródło: rp.pl

Komentarze

Zobacz także

Wybitny protestancki ewangelizator nazwał akty homoseksualne grzechem. Nie wpuszczą go do Wielkiej Brytanii?

Redakcja malydziennik

Są skutki polskiej dyplomacji: Donald Trump przyjeżdża do Polski!

Redakcja malydziennik

Prokurator domaga się, żeby Donald Tusk stanął przed sądem!

Redakcja malydziennik
Ładuję....