RELIGIA

W Irlandii to świeccy będą przewodzić nabożeństwom. Postanowił o tym synod Kościoła Katolickiego

Zamiast wtorkowej Mszy Świętej, diecezjanie Limerick będą mogli uczestniczyć w ceremonii prowadzonej przez świeckich. Propozycja ta została przegłosowana na zeszłorocznym Synodzie w Limerick.

Wśród 400 delegatów na Synod, ponad 300 było laikami. Przegłosowane przez nich zmiany mają przygotować diecezję do wyzwań stwarzanych przez przyszłość. Wśród nich zawarta była propozycja prowadzenia liturgii przez świeckich. Oczywistym jest jednak, że nie jest to w Kościele nic nowego.

 

Już z przekazów biblijnych znane są spotkania wiernych w domach. Gromadzili się tam na liturgii słowa. Cytowany przez Irish Examiner biskup Limerick Brendan Leahy mówił, że wtorkowe spotkania są ekscytującą okazją do celebrowania Słowa, będzie to także jedna z możliwych rozwiązań tych liturgii. "Musimy przygotować się do czasu, kiedy księża nie będą zawsze dostępni" – mówił bp Leahy.

 

Dodał także, że w trakcie tych spotkań nie będzie rozdawanego Ciała Pańskiego. Ale nie wykluczył, że będzie tak w przyszłości. Już teraz jesteśmy świadkami posługi nadzwyczajnych szafarzy, którzy pomagają kapłanom w trakcie udzielania komunii w kościele czy też chorym.

 

Według ordynariusza, Kościół przedstawia wiernym wiele sposobów udzielania się w życiu parafii bez potrzeby sprawowania sakramentów – są poranne i wieczorne modlitwy, różaniec, adoracja, czytanie Pisma. "Modlitwy prowadzone przez laików nie będą "alternatywą" czy też "mini" Mszą".

 

Warto przypomnieć, że Joseph Ratzinger, na długi czas zanim został papieżem, mówił o przyszłości Kościoła właśnie w oparciu o małe wspólnoty – które będą złączone więzami wspólnoty i miłości w Chrystusie.

Źródło: irishexaminer.com/ MałyDziennik.pl

Komentarze

Zobacz także

W 2017 roku kończy się panowanie … szatana! Tak wynika z wizji papieża Leona XIII. WIĘC…

Redakcja malydziennik

Franciszek szokuje. Jego zdaniem porównanie obozów dla uchodźców do obozów koncentracyjnych nie było lapsusem, a jest rzeczywistością

MASAKRA! Kościół w Brazylii kurczy się w oczach! Hierarcha się nie martwi, bo ważniejsze, by ludzie walczyli o sprawiedliwość, niż byli katolikami!

Redakcja malydziennik
Ładuję....