RELIGIA

W co ubiera się papież Franciszek? Krawiec zdradza tajemnice jego garderoby!

Rodzina Gammarellich od pokoleń szyje stroje dla Watykanu. Styl papieża Franciszka to skromność i prostota – ocenia rzymski krawiec Lorenzo Gammarelli. Zdradza, że pod wpływem Franciszka kardynałowie i biskupi zaczęli nosić stroje bez haftów.

Chociaż Franciszek ubiera się bardzo skromnie, krawcy z atelier rodziny Gammarellich w centrum Rzymu, pracy mają pod dostatkiem. „Niezależnie od tego, jak skromny byłby papież, białe szaty, jakie nosi, szybko się brudzą i trzeba je często zmieniać. Dlatego każdego roku szyjemy na zamówienie Ojca Świętego sześć sutann. Bez żadnych ozdób. Moi przodkowie zawsze wyszywali herby na pasach sutann wielu poprzedników Franciszka. Jedwabną nicią. Franciszek zrezygnował natomiast nie tylko z tego detalu, lecz z ozdobnych pasów w ogóle. Nie nosi też złotego pektorału, tylko zwyczajny żelazny krzyżyk” – wyjaśnia Lorenzo Gammarelli w wywiadzie, który ukazał się w dwutygodniku „Forum”.

 

Co więcej, papież zrezygnował z kapelusza. Za Benedykta XVI panowała moda na nakrycia głowy. Poprzednik Franciszka zamawiał saturno, okrągły kapelusz o szerokim rondzie, a także camauro, czerwoną czapkę z wielbłądziej wełny podbitą futrem z gronostaja. Z kolei aktualny Biskup Kościoła Rzymskiego ogranicza się do piuski, zwanej zucchetto.

 

Papieska sutanna kosztuje od 560 do 950 euro. „Szyjemy szaty wyłącznie z gatunkowej wełny. Dobrej i na upał, i na zimno. Bardziej zbytkowne szaty, z haftem, kosztują 1500 euro. Są wykonywane rzadko, specjalnie na okazje świąteczne – Boże Narodzenie, Wielkanoc, Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny. Te najdroższe szaty są własnością Kościoła, przekazuje się je z pokolenia na pokolenie” – wyjawia krawiec.

 

Pracownia Gammarellich, specjalizująca się w odzieży dla duchowieństwa, działa od 1798 roku. Do 1962 roku firma miała wyłączność na szycie szat dla Ojca Świętego. Dziś w atelier pracuje szóste pokolenie Gammarellich. Szefem zakładu jest Lorenzo. (PAP Life)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

UWAGA! Czy demon może opętać … osobę świętą? ZOBACZ!

Zaprotestował przeciwko czytaniu Koranu w świątyni. Już nie jest kapelanem… Politycznie poprawne porządki w Kościele!

Redakcja malydziennik

Ojciec Święty w Fatimie: to Ona jest wzorcem ewangelizacji, chrześcijanin musi być maryjny!

Ładuję....