Drobna roślina wodna o nazwie pływacz karłowaty to wyspecjalizowany mięsożerca. Wyniki dokładnych badań genetycznych pływacza opublikowano na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Pływacz karłowaty (Utricularia gibba) jest drobną rośliną wodną o nitkowatych łodygach. Za pomocą specjalnych pęcherzyków żywi się drobnym, mikroskopijnym pokarmem zwierzęcym. Występuje na mokradłach i w stawach oraz jako roślina akwariowa.
Roślina stosuje swoistą technikę polowania. Używa podciśnienia w celu wessania ofiary, co trwa ułamki sekundy. Co ciekawe, ssawki, którymi chwyta ofiary, mają grubość zaledwie dwóch komórek.
W najnowszych badaniach naukowcy analizowali w jaki sposób w trakcie milionów lat ewolucji w genomie rośliny uaktywniały się geny odpowiedzialne za różne aspekty jej mięsożernego trybu życia.
Badania prowadziły zespoły z University at Buffalo College (USA) i Nanyang Technological University w Singapurze.
Zidentyfikowano geny związane z chwytaniem zdobyczy, trawieniem białek, transportowaniem drobnych fragmentów białek pomiędzy komórkami, a także elastycznością ścian komórkowych ssawek, poddawanych dużemu ciśnieniu. (PAP)