POLITYKA

UWAŻAJ: ta roślina jest mięsożercą! Często występuję jako… roślina akwariowa

Drobna roślina wodna o nazwie pływacz karłowaty to wyspecjalizowany mięsożerca. Wyniki dokładnych badań genetycznych pływacza opublikowano na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.

Pływacz karłowaty (Utricularia gibba) jest drobną rośliną wodną o nitkowatych łodygach. Za pomocą specjalnych pęcherzyków żywi się drobnym, mikroskopijnym pokarmem zwierzęcym. Występuje na mokradłach i w stawach oraz jako roślina akwariowa.

 

Roślina stosuje swoistą technikę polowania. Używa podciśnienia w celu wessania ofiary, co trwa ułamki sekundy. Co ciekawe, ssawki, którymi chwyta ofiary, mają grubość zaledwie dwóch komórek.

 

W najnowszych badaniach naukowcy analizowali w jaki sposób w trakcie milionów lat ewolucji w genomie rośliny uaktywniały się geny odpowiedzialne za różne aspekty jej mięsożernego trybu życia.

 

Badania prowadziły zespoły z University at Buffalo College (USA) i Nanyang Technological University w Singapurze.

 

Zidentyfikowano geny związane z chwytaniem zdobyczy, trawieniem białek, transportowaniem drobnych fragmentów białek pomiędzy komórkami, a także elastycznością ścian komórkowych ssawek, poddawanych dużemu ciśnieniu. (PAP)

Źródło: PAP Nauka

Komentarze

Zobacz także

Biuro Ochrony Rządu potrzebuje ochrony? W nocy doszło do kradzieży kart dostępu borowca!

Redakcja malydziennik

Urzędnicy Hanny Gronkiewicz-Waltz za bezcen oddali willę Jaruzelskim. Ciekawe, czy ktoś za to odpowie?

Redakcja malydziennik

Europa najbardziej pokojowym regionem świata, ale zagraża jej … populizm. RAPORT PRZECZYTAJ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....