CYWILIZACJA

UWAGA! Wszystkie matki, kobiety w ciąży. Jeśli jakiś dentysta będzie Wam proponował czarne plomby, natychmiast zgłoście to policji! Jest już zakaz!

Dentyści nie mogą już zakładać amalgamatowych plomb dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym. Zakaz wszedł 1 lipca. Wprowadziło go rozporządzenie Parlamentu Europejskiego – poinformowała Komisja Stomatologiczna NRL.

Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej poinformowała, że w związku z wejściem w życie unijnych przepisów od 1 lipca 2018 r. nie można stosować amalgamatu stomatologicznego w leczeniu zębów mlecznych, u dzieci w wieku poniżej 15 lat oraz kobiet ciężarnych lub karmiących. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy „lekarz dentysta uzna to za absolutnie niezbędne z uwagi na szczególne potrzeby medyczne pacjenta”.

– Zakaz ten dotyczy zarówno lekarzy dentystów realizujących kontrakt z NFZ, jak również lekarzy dentystów, którzy nie działają na podstawie umowy z Funduszem – czytamy w komunikacie Komisji Stomatologicznej NRL.

Rozporządzenie ministra 

Komisja zwróciła uwagę, że mimo wejścia w życie unijnego rozporządzenia zakazującego używania plomb amalgamatowych nie wprowadzono zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. W ocenie Komisji zakaz ten – choć i tak obowiązuje – powinien znaleźć odzwierciedlenie w polskim rozporządzeniu.

Zakaz stosowania amalgamatów jest konsekwencją m.in. podpisania przez państwa Unii Europejskiej międzynarodowej konwencji w sprawie ograniczenia używania rtęci. Plomby amalgamatowe ją zawierają.

Pełna treść komunikatu Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej

Komentarze

Zobacz także

Muzułmanka trafiła do więzienia, bo nie zdjęła chusty. Czy Włochy chcą wojny z islamistami?

Redakcja malydziennik

Trwa eksport TOTALNEJ rewolucji na Zachód. Zobacz, co powiedział Bono!

Naukowcy ostrzegają przed grillowaniem! Zobacz co Ci grozi!

Ładuję....