Dentyści nie mogą już zakładać amalgamatowych plomb dzieciom oraz kobietom w ciąży i karmiącym. Zakaz wszedł 1 lipca. Wprowadziło go rozporządzenie Parlamentu Europejskiego – poinformowała Komisja Stomatologiczna NRL.
– Zakaz ten dotyczy zarówno lekarzy dentystów realizujących kontrakt z NFZ, jak również lekarzy dentystów, którzy nie działają na podstawie umowy z Funduszem – czytamy w komunikacie Komisji Stomatologicznej NRL.
Rozporządzenie ministra
Komisja zwróciła uwagę, że mimo wejścia w życie unijnego rozporządzenia zakazującego używania plomb amalgamatowych nie wprowadzono zmian w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego. W ocenie Komisji zakaz ten – choć i tak obowiązuje – powinien znaleźć odzwierciedlenie w polskim rozporządzeniu.
Zakaz stosowania amalgamatów jest konsekwencją m.in. podpisania przez państwa Unii Europejskiej międzynarodowej konwencji w sprawie ograniczenia używania rtęci. Plomby amalgamatowe ją zawierają.
Pełna treść komunikatu Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej