CYWILIZACJA

UWAGA! Wraca choroba, której miało już nie być. Czy Polska jest gotowa na to?

Szkorbut to choroba, której przyczyną jest niedobór witaminy C. Kojarzono ją jako dolegliwość występującą u marynarzy, którzy podczas dalekich rejsów nie mieli dostępu do świeżej i zdrowej żywności. Wydawałoby się, że problem już dawno został zażegnany. Tymczasem w XXI w. szkorbut wraca.

 

Najbardziej charakterystyczne objawy szkorbutu to gnicie dziąseł, wypadanie zębów, pojawiające się na ciele wrzody. Oprócz tego zauważyć można wypadanie włosów, skrajne osłabienie, bóle mięśni i stawów, stany depresyjne. Wyniszczenie organizmu może prowadzić do śmierci, jeśli w porę nie zostanie wdrożone leczenie.

 

Od kilku lat odnotowuje się przypadki zachorowań m.in. na terenie Stanów Zjednoczonych i w Australii. Choć wydawałoby się, że w tak bogatych krajach nie powinny się zdarzać podobne historie, zdiagnozowano już kilkadziesiąt osób borykających się z tą dolegliwością.

Jak donosi portal Science Alert, doktor Eric Churchill ze Springfield w stanie Massachusetts przywołuje około 30 przypadków szkorbutu na przestrzeni ostatnich 6 lat.

 

Badacze z Baystate High Street Health Centre wraz z doktorem Churchillem przystąpili do analizy przypadków zachorowań na szkorbut. Starali się zweryfikować, jakie czynniki mogą doprowadzić do tak skrajnych niedoborów witamin.

 

ksji/porta.abczdrowie.pl

Komentarze

Zobacz także

Holandia CENTRUM CYWILIZACJI ŚMIERCI. Trump wycofuje finansowanie zabijania, Holandia tworzy fundusz na rzecz zabijania dzieci

Redakcja malydziennik

MOCNE! Chciał popełnić samobójstwo i … stało się to !

Redakcja malydziennik

Niemcy odlatują coraz bardziej! Rodzice, którzy zabierają dzieci na wakacje w czasie szkoły, mogą zapłacić grzywnę

Redakcja malydziennik
Ładuję....