WYDARZENIA

UWAGA!!! W Tatrach lawinowa trójka. Możliwe LAWINY ŚNIEŻNE!

Po intensywnych opadach śniegu, jakie wystąpiły w Tatrach w nocy z wtorku na środę, ratownicy TOPR ogłosili trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Odradzają wszelkie wyprawy w wysokie partie gór.

Jak poinformował PAP dyżurny obserwator Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego, na Kasprowym Wierchu leży już 90 centymetrów śniegu, a termometry na szczycie wskazują 12 stopni mrozu. W górach panuje zamieć. 

 

Wszystkie górskie szlaki powyżej górnej granicy lasu są pokryte grubą warstwą śniegu, a ich przebieg jest niewidoczny. Na skutek silnego wiatru miejscami utworzyły się wielkie śnieżne zaspy. Bezpiecznie można poruszać się tylko w dolinach reglowych. 

 

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana z podłożem. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. Zagrożenie lawinowe określane jest w międzynarodowej, pięciostopniowej skali.(PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

SZALEŃSTWO NA CAŁEGO! Mężczyzna zmienił płeć i pojedzie na igrzyska w kobiecej reprezentacji USA w siatkówce!

Redakcja malydziennik

Azotan potasu, siarka, związki strontu, miedzi i baru. To nie tablica Mendelejewa, tylko skład chemiczny…. Przeczytaj, zanim odpalisz kolejne

Redakcja malydziennik

Pójdzie siedzieć za zniszczenie … Figurki Matki Bożej! I DOBRZE!

Redakcja malydziennik
Ładuję....