ARCHIWUM

UWAGA, w strefie Czarnobyla są potężne pożary!

25 hektarów lasów płonie w piątek w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na północy Ukrainy. Władze w Kijowie zapewniają, że nie doprowadziło to do zwiększenia promieniowania.

Pożar wybuchł w czwartek po południu. W piątek rano walczyło z nim 125 strażaków, którzy mają do dyspozycji śmigłowiec i samolot gaśniczy.

 

Przyczyną było zaprószenie ognia podczas prac przy budowie linii kolejowej – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

 

Ukraiński minister ekologii Ostap Semerak oświadczył, że służby ratownicze w pełni kontrolują sytuację.

 

„W strefie czarnobylskiej trwa dość poważny pożar. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podejmuje wysiłki na rzecz jego likwidacji. Jednocześnie niektóre rosyjskie media rozpowszechniają kłamliwe informacje o jakoby znacznym podwyższeniu promieniowania (…). Proszę dziennikarzy, by zachowali czujność i nie publikowali nieprawdziwych wiadomości” – napisał Semerak na Facebooku w czwartek wieczorem.

 

Komunikat w sprawie pożaru opublikowano także na oficjalnej stronie internetowej rządu. „W strefie wokół Czarnobyla i na przyległych obszarach nie obserwuje się podwyższenia promieniowania. Sytuacja jest pod kontrolą (…)” – głosi komunikat.

 

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu – do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.

 

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Premier Szydło do Polaków: Czuję się dobrze! Dziękuję za "każdy dobry gest"

Redakcja malydziennik

Głos rozsądku! Polski Żyd sprzeciwia się oczernianiu Polski przez Izrael i USA

Adam Gaafar

UWAGA! Jesteś w stanie zniszczyć … szatana! OTO SPOSÓB!

Redakcja malydziennik
Ładuję....