WYDARZENIA

Uwaga! Oszuści znaleźli nowy sposób wyłudzenia pieniędzy. Zachowajcie czujność

Pracownicy i właściciele sklepów w których wykorzystywane są terminale płatnicze – uważajcie! Oszuści znaleźli nowy sposób, aby Was okraść. Policjanci z Krapkowic przyjęli już pierwsze zgłoszenie o mężczyźnie, który podając się za pracownika firmy obsługującej terminale płatnicze, uzyskuje kody zabezpieczające.

Mężczyzna, podając się za przedstawiciela firmy obsługującej terminale płatnicze, skontaktował się telefonicznie ze sklepem. Następnie poprosił o ręczne dokonanie zmiany ustawień w bezgotówkowym terminalu płatniczym. Oszust oświadczył, że nie powiodła się automatyczna aktualizacja oprogramowania i aby urządzenie działało prawidłowo, należy zrobić to ręcznie, według podanych instrukcji. Następnie wydawał pracownicy kolejne polecenia przeprowadzenia zmian w urządzeniu.

 

Zabezpieczające kody, wydrukowane w trakcie zmieniania ustawień, należało podać mężczyźnie. Po otrzymaniu kodów umożliwiających transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę 1900 zł., oszust poinformował pracowniczkę sklepu o zakończeniu aktualizacji oprogramowania.

 

Późniejsze, wielokrotne próby nawiązania połączenia z oszustem oczywiście zakończyły się niepowodzeniem. Numer był już nieaktywny.

 

Policjanci ostrzegą – to kolejna metoda oszustwa. Apelują, by pamiętać o podstawowych środkach ostrożności. Nie należy natychmiast wykonywać poleceń osób podających się za konsultantów obsługujących terminale płatnicze. Bezpieczniej jest chwilowo zawiesić rozmowę i samemu odszukać numer do prawdziwej firmy zajmującej się obsługą urządzenia.

 

W przypadku takich telefonów należy również pamiętać, że banki i inne instytucje nie proszą o podanie haseł lub kodów, ani nie zlecają telefonicznie przeprowadzania próbnych transakcji.

Źródło: policja.pl

Komentarze

Zobacz także

Oto co Ukraińcy robią z dziećmi: indoktrynacja, nacjonalizacja, militaryzacja

Redakcja malydziennik

Pierwsza msza po pożarze Notre Dame. Ze względów bezpieczeństwa księża mieli…

Adam Gaafar

Już w styczniu ostateczna decyzja. Czy Polska będzie miała swoją technologię jądrową?

Redakcja malydziennik
Ładuję....