CYWILIZACJA

Uwaga na latające kleszcze! Plaga w Polsce!

Strzyżaki to niebezpieczne i bardzo uciążliwe owady, które mogą przysporzyć nam wielu dolegliwości. Często mylimy je z kleszczami, ponieważ przypominają je swoim wyglądem, choć mają skrzydła. Na atak strzyżaków jesteśmy narażeni zazwyczaj, gdy spacerujemy w lesie lub przebywamy na terenach podmokłych. Jak rozpoznać te owady? Co robić w przypadku ich ukąszenia? Podpowiadamy.

Strzyżaki, podobnie jak kleszcze, pojawiają się, gdy zaczyna robić się ciepło. Dzięki spłaszczonemu tułowiowi potrafią wcisnąć się niemal wszędzie.

Czy strzyżaki są niebezpieczne?

Strzyżaki atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Mogą otoczyć swoją ofiarę całym stadem. Wbijają się w skórę i wysysają krew. Jednak to nie wszystko. Gdy strzyżak uczepi się skóry, zrzuca skrzydła i zaczyna produkować larwy, które spadają na ziemię i czekają na ciepłe temperatury, by przepoczwarzyć się i zacząć atakować.

Jak atakują strzyżaki?

Strzyżaki mogą atakować zarówno w stadzie, jak i pojedynczo. Gryzą, łatwo wczepiają się w skórę i włosy. Mogą również wchodzić do nosa, uszu i oczu. Po ukąszeniu owada na skórze pojawia się swędząca grudka, która początkowo nie jest wyczuwalna. Silne świąd i ból wyczuwalne są dopiero następnego dnia. Grudka może utrzymywać się na skórze nawet do kilku miesięcy. Ukąszenie strzyżaka bardzo często prowadzi do reakcji alergicznej, która może trwać również do kilku miesięcy.

Co robić w przypadku ukąszenia?

Gdy ukąsi nas strzyżak, najlepiej udać się do lekarza, który oceni, czy nie jest ono niebezpieczne. Więc bądź ostrożny!

Źródło: o2.pl

 

Komentarze

Zobacz także

Brutalny mord w Gdańsku! Policjanci zatrzymali 4 Ukraińców!

Redakcja malydziennik

Katolicy podnoszą alarm! Holenderscy biskupi chcą upoprawnić politycznie „Ojcze nasz”. ZOBACZ, CO IM PRZESZKADZA?

Redakcja malydziennik

Faceboook zablokował katolicki fanpage!

Redakcja malydziennik
Ładuję....