POLITYKA

UWAGA! Modelki o pełniejszych kształtach wpływają na zdrowie psychiczne kobiet

Oglądanie modelek o pełniejszych kształtach może korzystniej wpływać na zdrowie psychiczne kobiet – potwierdzają badania, które publikuje najnowszy numer pisma “Communication Monographs”.

Zespół badaczy pod kierunkiem Russella Claytona z Florida State University zaprosił do testów 49 studentek, które przyznały, że chciałyby być chudsze. W kolejnych eksperymentach pokazywano im na ekranie telewizora różne zdjęcia modelek chudych, a także o przeciętnej masie ciała oraz o pełniejszych kształtach (tzw. plus size).

 

Po obejrzeniu każdego zdjęcia studentki odpowiadały na pytania dotyczące zadowolenia z własnego ciała i tego, w jak dużym stopniu porównywały się do modelek.

 

Okazało się, że reakcje pań na chude modelki oraz modelki o przeciętnej masie ciała i „plus size” bardzo się różniły.

 

Studentki bardziej porównywały swój wygląd z chudymi kobietami, a jednocześnie zapamiętywały mniej szczegółów na ich temat. Po zakończeniu testu, w którym prezentowano zdjęcia chudych modelek, uczestniczki badania odczuwały mniejsze zadowolenie z własnego ciała i wyglądu, co – jak zaznaczają naukowcy – może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne.

 

Z kolei na widok modelek o pełniejszych kształtach lub przeciętnej masie ciała studentki dokonywały mniej porównań ze sobą, zwracały na kobiety większa uwagę i zapamiętywały więcej ich cech. Były też bardziej zadowolone ze swojego wyglądu na koniec badania.

 

Zdaniem autorów pracy wyniki tego badania dostarczają nowych dowodów na to, jak można korzystnie wpłynąć na obraz własnego ciała u kobiet i na ich zdrowie psychiczne.

 

“Zaobserwowaliśmy, że pokazywanie w mediach modelek o kształtach bardziej zbliżonych do kształtów przeciętnych pań – zamiast tradycyjnie chudych modelek – przynosi zdecydowane korzyści natury psychologicznej” – komentuje współautorka pracy Jessica Ridgway.

 

Z kolei Clayton zwraca uwagę na to, że również dla mediów korzystniejsze może być zatrudnianie modelek o pełniejszych kształtach, jeśli celem danej kampanii jest przyciągnięcie uwagi kobiet i jednocześnie promowanie pozytywnego postrzegania własnego ciała. (PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Hiszpanie zbadają szczątki Tupolewa! Czy poznamy prawdę nt. przyczyn katastrofy smoleńskiej?

Uber zostanie zrównany z tradycyjnymi taksówkarzami! Czy czeka nas wojna taksówkowa?

Redakcja malydziennik

Oni nie mają wstydu. Kijowski liderem KOD na…

Redakcja malydziennik
Ładuję....