RELIGIA

UWAGA! Masz szansę na pojednanie się z … Bogiem! We wtorek rusza noc konfesjonałów!

We wtorek ruszy 8. ogólnopolska akcja "Noc konfesjonałów". W wybranych kościołach w całym kraju będzie można się wyspowiadać w nocy. Organizatorzy podkreślają, że akcja z każdym rokiem cieszy się coraz większym powodzeniem.

Pomysłodawca akcji ks. Grzegorz Adamski z parafii pw. Świętej Rodziny w Szczecinie w rozmowie z PAP podkreślił, że wzrost zainteresowania Nocą Konfesjonałów w całej Polsce bardzo go zaskoczył.

 

"Pierwszą edycję zrobiliśmy w trzech kościołach w Szczecinie 2 kwietnia 2010 r. o godz. 21.37 w piątą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, by uczcić jego pamięć. Nie sądziłem, że ta akcja rozwinie się tak lawinowo. Z każdym rokiem przyłączały się kolejne diecezje i Noc Konfesjonałów odbywa się w kilkuset kościołach w Polsce. Widocznie taka jest potrzeba wiernych" – powiedział ks. Adamski.

 

W zeszłorocznej "Nocy konfesjonałów" uczestniczyło najwięcej – 189 kościołów, zlokalizowanych w 106 miejscowościach 35 diecezji.

 

"Widać, że to nie jest akcja dla samej akcji. Kapłani przez tę noc mają naprawdę co robić. Do spowiedzi przychodzą ludzie, którzy nie tylko nie mieli czasu, ale czasami odwagi. Tacy, którzy zaniedbali spowiedź. Staramy się im pomóc, m.in. przygotowując w ramach akcji rachunek sumienia" – powiedział ks. Adamski.

 

Kapłan podkreślił, że główną ideą akcji jest ułatwienie skorzystania z sakramentu spowiedzi. Dlatego na stronie internetowej www.nockonfesjonalow.pl znajdują się informacje, gdzie i kiedy będzie organizowana. Na stronie dostępny jest też w wersji elektronicznej rachunek sumienia.

 

Każdy kościół może zostać wpisany na listę, pod warunkiem, że spowiedź odbywa się w nim w trakcie Wielkiego Tygodnia przynajmniej do północy. Większość z nich prowadzi akcję do godz. 6 rano następnego dnia.

 

"Specjalna aplikacja pobrana na telefon komórkowy wskaże dokładną drogę, jak dotrzeć na tę spowiedź. Można również pobrać w wersji elektronicznej rachunek sumienia, czyli przygotowanie do spowiedzi" – wyjaśnił ks. Adamski.

 

Informacje o akcji są przekazywane również tradycyjną metodą – na plakatach i banery.

 

We Wrocławiu "Noc konfesjonałów" zaplanowano w 13 kościołach w nocy z wtorku na środę. Archidiecezja wrocławska wydrukowała 50 tys. egzemplarzy rachunku sumienia, które wolontariusze wręczają przed galeriami handlowymi, na przystankach, w środkach komunikacji miejskiej czy na wrocławskim Rynku.

 

Rzecznik archidiecezji ks. Rafał Kowalski poinformował, że tegoroczny termin "Nocy konfesjonałów" nie jest przypadkowy. "W Wielki Czwartek rozpoczynamy Triduum Paschalne i wspaniale by było, gdyby wszyscy chrześcijanie wchodzili w ten czas pojednani z Bogiem" – powiedział ks. Kowalski.

 

Inicjator akcji ks. Adamski podkreślił, że jest ona adresowana szczególnie do emigrantów, którzy przyjeżdżają na Wielkanoc do Polski w ostatniej chwili przed świętami i nie mają okazji do skorzystania ze spowiedzi np. podczas rekolekcji w swojej parafii. O nich też myślimy, organizując +Noc konfesjonałów+" – powiedział kapłan.

 

Roman Skiba (PAP)

Źródło:

Komentarze

Zobacz także

Papież zidentyfikował współczesnych obłudników. "Obłudnik jest zawsze…"

Redakcja malydziennik

Nie masz pieniędzy? Bierz przykład z bł. Matki Speranzy

Redakcja malydziennik

A jednak reforma! Co zmienia Franciszek? "Reforma ta zmierza w kierunku Kościoła, który jest…"

Ładuję....