ARCHIWUM

UWAGA! Komorowski przemówił i zaatakował rząd polski!

Praktyka obecnych rządów jest praktyką zagrażającą demokracji – mówił w czwartek Poznaniu b. prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił, że pytania o polską demokrację to także pytania o rolę mediów publicznych, które w jego ocenie są obecnie jedynie „tubą propagandową”.

„Praktyka obecnych rządów jest praktyką zagrażającą demokracji” – powiedział w czwartek w Poznaniu b. prezydent Bronisław Komorowski. Jak podkreślił, zagrożenia te widać przede wszystkim w „naruszeniu istotnych elementów, fundamentów systemu demokratycznego, (…) w pierwszej kolejności Trybunału Konstytucyjnego”.

 

„Równolegle do tego mamy do czynienia z załamaniem się naturalnych ról ustroju państwa polskiego, bo jeżeli prezydent będący z mocy konstytucji strażnikiem konstytucji, sam uczestniczy w procederze jej łamania, to oznacza, że został złamany sam podstawowy fundament systemu demokratycznego” – uważa Komorowski. Jak dodał, „Polska demokracja się obroni, ale ma się przed czym bronić”.

 

Były prezydent wskazał, że równie ważnym przejawem łamania systemu demokratycznego jest wpływ obecnej władzy na przekaz mediów publicznych.

 

„Pytania o polską demokrację to są także pytania dotyczące sfery mediów, a szczególnie mediów publicznych. To jest obraz zagrożenia dla polskiej demokracji, bo media publiczne zostały zawłaszczone przez jedną opcję polityczną i pełnią rolę głównie tuby propagandowej Prawa i Sprawiedliwości” – mówił Komorowski.

 

„Z przykrością obserwuję, że to zjawisko z miesiąca na miesiąc narasta, a nie cofa się. Pewnie się na to składają różne powody; od ideowego zaangażowania dziennikarzy, politycznego zaangażowania, łącznie z przesunięciem do mediów publicznych, szczególnie telewizji, całego zespołu propagandzistów PiS-owskich z czasów kampanii wyborczych. Są to pewnie także mechanizmy lęków o utratę pracy, o możliwość funkcjonowania w zawodzie” – zauważył.

 

W ocenie Komorowskiego, Polacy zdają sobie sprawę z tego, w jak dużym stopniu obecna władza ingeruje w przekaz mediów. Jego zdaniem świadczy o tym np. spadek oglądalności „Wiadomości” TVP1. Zdaniem b. prezydenta ten serwis informacyjny stał się „Dziennikiem telewizyjnym”, „przypominającym w pełni czasy PRL, jeśli chodzi o styl uprawianej propagandy”.

 

B.prezydent dodał, że przekaz mediów komercyjnych nie jest obecnie wystarczającą równowagą, by pokazać obiektywny i rzetelny obraz tego, co faktycznie dzieje się w tej chwili w Polsce. Jednym z powodów jest zbyt mały zasięg i dostępność komercyjność stacji telewizyjnych dla obywateli – zauważył.

 

„Trochę pewnie jeszcze czasu upłynie zanim media publiczne stracą kompletnie wiarygodność, ale niewątpliwie już ją tracą” – uznał b.prezydent.

 

"Stopień zawłaszczania mediów publicznych przez obecną władze jest zatrważający. Czegoś takiego nigdy nie było. Każda władza zawsze miała różne pomysły, co do uzyskiwania wpływu na media publiczne, ale jeszcze żadna ekipa nie dysponowała nimi w pełni, tak jak dzisiaj dysponuje nimi Prawo i Sprawiedliwość” – podkreślił.

 

Spotkanie z Bronisławem Komorowskim zostało zorganizowane przez KOD w ramach cyklu „Co z tą demokracją?”. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Powstaje tzw. lista Wałęsy. Były prezydent wsadza za kratki

Redakcja malydziennik

Drugi zamach w Hiszpanii! Tym razem terroryści uderzyli w Cambrils

Redakcja malydziennik

Zbierają środki, aby wykupić braci z rąk Państwa Islamskiego

Redakcja malydziennik
Ładuję....