WYDARZENIA

UWAGA! Dobra wiadomość! Wąchanie rozmarynu poprawia pamięć nawet o 75%

Na temat oddziaływania rozmarynu na ludzki umysł rozprawiano już 500 lat temu, jednak dopiero teraz naukowcy zyskali w tej kwestii 100 proc. pewność. Badania brytyjskich psychologów wykazały, że wdychanie olejku eterycznego tej rośliny znacznie poprawia pamięć. Wyniki ogłoszono 9 kwietnia na konferencji Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Badania wykazały, że kwas rozmarynowy, który zawiera w swoim składzie blokuje przedostawanie się wodnych rodników do mózgu, które negatywnie wpływają na pamięć. Inne naturalne kwasy pomagają chronić komórki organizmu i DNA przed uszkodzeniami również wolnych rodników.

W szeregu testów, które potwierdziły wspomagające pamięć działanie rozmarynu, wzięło udział 66 zdrowych dorosłych osób. Ochotników podzielono na dwa zespoły. Pierwszy umieszczono w pokoju nasyconym zapachem rozmarynu, drugi zajął pomieszczenie „bez zapachu”.

Naukowcy zbadali również krew poddających się badaniu. W osoczu osób wdychających olejek rozmarynowy odnotowano wyższe stężenie eukaliptolu – jednej z najważniejszych substancji aromatycznych rośliny (nazywa się go również 1,8-cyneolem). Zdaniem naukowców substancja ta stymulując nerw węchowy, wpływa na funkcjonowanie mózgu.

Badania opublikowane w Therapeutic Advances In Psychophsrmacology sugerują że związek chemiczny cyneol znajdujący się w rozmarynie odpowiedzialny jest za lepsze funkcjonowanie pamięci.

Więc do dzieła!

 

Źródło: dailymail.co.uk

Komentarze

Zobacz także

NIEWIARYGODNE! Sztuczna inteligencja pokonała człowieka w … pokera!

Redakcja malydziennik

To jakaś PLAGA! Kolejny zbiorowy gwałt na plaży w Hiszpanii!

Redakcja malydziennik

Elon Musk chce podłączyć mózg do Sieci! Powód? Leczenie! Wizja wariata, gigantyczne niebezpieczeństwo czy przyszłość neuromedycyny?

Ładuję....