POLITYKA

Utrata Ojca w dzieciństwie szkodzi zdrowiu? Naukowcy odkryli, że…

Według najnowszych badań naukowców śmierć ojców wpływa bardziej negatywnie na zdrowie małych dzieci niż do tej pory sądzono – informuje serwis radiozet.pl

Uczeni z Uniwersytetu Princeton ogłosili wyniki swoich badań na łamach prestiżowego czasopisma "Pediatrics". Wynika z nich, że utrata ojca w dzieciństwie powoduje skrócenie telomerów, czyli fragmentów chromosomów chroniących komórkę przed uszkodzeniem. Podczas podziału komórek ich długość się zmniejsza leczy jeśli jakiś fragment staje się zbyt krótki komórki przestają się dalej dzielić. Czym to grozi? Przede wszystkim prowadzi do szybszego starzenia się komórek. Zaburzenia te mają wpływ na powstawanie różnych chorób m.in schorzeń układu krążenia oraz nowotworów.

W przypadku dzieci, które utraciły ojców we wczesnym dzieciństwie telomery chroniące chromosomy przed uszkodzeniem są znacznie krótsze niż u osób, które miały oboje rodziców. 

Według badań chłopcy są bardziej zagrożeni niż dziewczynki z powodu śmierci ojca. Naukowcy przebadali ponad 5 tys. dzieci i doszli do wniosku, że najbardziej narażeni są chłopcy, którzy stracą tatę przed ukończeniem 5 roku życia. U dzieci obu płci, które dotknie fakt braku ojca przed ukończeniem 9 roku życia, dochodzi do skrócenia telomerów aż o 14%!

Według prof. Nottermana z Uniwersytetu Princeton badania pokazują jak bardzo potrzebna jest pomoc psychologiczna małym dzieciom wychowującym się bez ojca, według badacza dotyczy to także dzieci, które utraciły kontakt z ojcem w wyniku rozwodu, separacji bądź odbywania kary więzienia przez rodzica.

Źródło: radiozet.pl

Komentarze

Zobacz także

Nie będzie tak, że opozycja będzie NAGINAĆ konstytucję – Trybunał Konstytucyjny oceni, czy Sąd Najwyższy może oceniać prezydenta

Redakcja malydziennik

Groźny dla interesów Polski, rozbicie integracji, mniej dotacji – to dla Polski oznacza osobny budżet strefy €uro

Hodował niedźwiedzia. Zobacz co się stało

Redakcja malydziennik
Ładuję....