POLITYKA

Ustawa antyterrorystyczna działa! W Polsce jest DUŻO BEZPIECZNIEJ

Widocznym skutkiem wprowadzenia rok temu w życie ustawy antyterrorystycznej jest gwałtowny spadek fałszywych alarmów o atakach terrorystycznych i bombowych – mówi PAP zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik.

PAP: Rok temu weszła w życie ustawa antyterrorystyczna. Jakie zmiany w kwestii bezpieczeństwa w Polsce wprowadziła?

 

min. Maciej Wąsik: Ustawa ta dała służbom niezbędne instrumenty, dzięki którym mogą skutecznie rozpoznawać i zwalczać problem terroryzmu. Przepisy w niej zawarte są niezwykle istotne z punktu widzenia zarówno utrzymania ładu i porządku, jak i bezpieczeństwa, szczególnie na wydarzeniach masowych. Regulacje te dają Polakom, w dłuższej perspektywie, lepsze zabezpieczenie przed zagrożeniem terrorystycznym, które płynie do nas z Bliskiego Wschodu i Europy Zachodniej.

 

PAP: Przypomnijmy, jakie to są narzędzia?

 

min. Maciej Wąsik: To między innymi możliwość wydalenia z Polski cudzoziemca, który jest podejrzewany o związki z organizacjami terrorystycznymi. Teraz służby w sposób natychmiastowy mogą wydalić taką osobę z naszego kraju. Cudzoziemiec ten, jeśli chce wrócić do Polski, musi odwołać się od tej decyzji ale robi to już spoza granic naszego kraju. Dzięki tej ustawie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sposób operacyjny może podejmować wiele czynności, których do tej pory nie mogła robić. Następnym narzędziem jest tzw. strzał snajperski polegający na tym, że w momencie ataku terrorystycznego, policja a także inne służby, które uczestniczą w zwalczaniu tego zjawiska, mogą użyć broni zabijając podejrzanego. Do tej pory służby miały snajperów, ale nie mogły ich wykorzystać w sposób właściwy.

 

PAP: Jak te przepisy działają w praktyce? Jakie są widoczne skutki tej ustawy?

 

Min. Maciej Wąsik: Zlikwidowaliśmy możliwość anonimowego zakupu kart telefonicznych. Spowodowało to gwałtowny spadek fałszywych alarmów terrorystycznych i bombowych. Więcej skutków ujawnimy w niedalekim czasie, w raporcie dotyczącym tej konkretnie sprawy.(PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Znamy wstępne analizy czarnych skrzynek Tu 154. Zawężają one możliwe przyczyny katastrofy

Redakcja malydziennik

W Taizé chrześcijanie modlą się nie tylko bez rozróżniania denominacji, ale także z… muzułmanami!

Znajome gwałcicieli z Rimini zaczynają mówić i opowiadają przerażajace rzeczy

Redakcja malydziennik
Ładuję....