POLITYKA

USA na Bliskim Wschodzie popierają… SPRAWDŹ

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, przyjmując w Białym Domu izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu, że obie strony konfliktu bliskowschodniego – Izrael i Palestyna – będą musiały pójść na kompromis, by osiągnąć pokój.

Zdaniem Trumpa, promowane przez wspólnotę międzynarodową rozwiązanie konfliktu oparte na dwóch państwach – Izraelu i Palestynie – nie jest jedynym możliwym; wynegocjowanie alternatywnego rozwiązania w sposób bezpośredni – podkreślił prezydent USA – należy do stron konfliktu.

 

Dodał, że Izrael powinien wykazać się pewną elastycznością w rozmowach z Palestyńczykami. Wezwał do "wstrzymania się na trochę" z budową nowych osiedli żydowskich na okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu i w anektowanej Jerozolimie Wschodniej. Z kolei Palestyńczycy – podkreślił – muszą się wyzbyć nienawiści do Izraela, którą wpaja się im od najmłodszego wieku.

 

Trump ocenił, że Izrael był "bardzo bardzo niesprawiedliwie" traktowany przez ONZ, i dodał, że USA odrzucają "jednostronne działania" przeciwko Izraelowi na forum ONZ.

 

Podkreślał "niezniszczalne" więzy łączące Stany Zjednoczone i Izrael, ich "cennego sojusznika". "Partnerstwo między naszymi dwoma krajami zbudowane na wspólnych wartościach przyczyniło się do rozwoju ludzkiej wolności, godności i pokoju" – powiedział amerykański prezydent.

 

Netanjahu powiedział, że prezydentura Trumpa "jest okazją bez precedensu", by osiągnąć postęp ku pokojowi na Bliskim Wschodzie. "Nie ma większego orędownika narodu żydowskiego i państwa żydowskiego niż prezydent Donald Trump" – oświadczył.

 

Zdaniem izraelskiego premiera, sednem konfliktu bliskowschodniego nie jest sprawa osiedli żydowskich, lecz to, że Palestyńczycy odmawiają uznania Izraela w jakichkolwiek granicach. (PAP)

Źródło: kot/ mc/

Komentarze

Zobacz także

SZOKUJĄCY ARTYKUŁ amerykańskiego dziennikarza! „Wolna POLSKA została…”

Adam Gaafar

Prezydent ochroni dzieci przed niechybną śmiercią!

Redakcja malydziennik

Oto „Osiem błogosławieństw dla polityków” !

Redakcja malydziennik
Ładuję....