POLITYKA

USA dostarczy Ukrainie "śmiercionośny sprzęt". Putin już więcej nie … fiknie!

W przyjętej właśnie przez Senat USA dorocznej ustawie o budżecie resortu obrony jest wart 350 mln USD pakiet pomocy dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa, autoryzujący m.in. dostawy "śmiercionośnego i nieśmiercionośnego sprzętu".

Jak poinformował w piątek republikański senator Rob Portman, współprzewodniczący senackiej komisji ds. Ukrainy, połowa tych środków jest powiązana z realizowaniem przez stronę ukraińską kluczowych reform sektora obronności, takich jak wprowadzenie cywilnej kontroli nad wojskiem, nadzór parlamentarny nad Ministerstwem Obrony i siłami zbrojnymi, zwiększenie transparentności zamówień dla wojska.

 

Senator Portman podkreślił po uchwaleniu tej ustawy przez Senat, że "dziś, kiedy naród ukraiński kontynuuje marsz drogą demokracji, wolności i pokoju, potrzebuje on moralnego i materialnego wsparcia Stanów Zjednoczonych, żeby się bronić". Zaakcentował, że USA i NATO "muszą udostępnić Ukrainie trwałe wsparcie ekonomiczne, polityczne i militarne", niezbędne do zapewnienia temu krajowi "demokratycznej przyszłości".

 

"Mamy obowiązek dotrzymania naszych obietnic obrony ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej" – podkreślił Portman.

 

Ukraińska ambasada w USA poinformowała na swej stronie internetowej, że do pomocy dla Ukrainy Stany Zjednoczone włączyły "środki technicznego wsparcia opracowania całościowego systemu monitorowania granicy państwowej".

 

Senat USA poinformował, że w ustawie o budżecie resortu obrony na rok finansowy 2017 jest zakaz współpracy wojskowej z Rosją „dopóki Departament (ministerstwo) Obrony nie potwierdzi Kongresowi (…), że Rosja zaprzestała okupacji terytorium ukraińskiego i swych agresywnych działań, które zagrażają suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i państwom członkowskim NATO” oraz że Rosja dotrzymuje warunków porozumień mińskich, dotyczących zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

 

W ustawie jest też zapis zabraniający wykorzystywania funduszy na jakąkolwiek działalność „uznającą suwerenność Rosji nad Krymem”, a także zapis o współpracy z partnerami i sojusznikami USA przy odstraszaniu Rosji przed agresją. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Oto wyniki sekcji zwłok śp. Marii Kaczyńskiej

Redakcja malydziennik

Putin grozi: Rosja nie dopuści, by lekceważono jej interesy!!!

Redakcja malydziennik

Przepowiednia dla PiS! W 2027 roku rządząca obecnie partia uzyska…

Redakcja malydziennik
Ładuję....