Kuriozalne miasteczko złożone z 732 identycznych domów- pałaców powstało w Turcji. Jednak nikt nie chce w nim mieszkać.

Chyba najdziwniejsza osada na świecie powstała staraniem firmy Sarot Group.Nazywa się Burj Al Babas i leży w prowincji Bolu, w połowie drogi między Stambułem a Ankarą.

Tworzą ją 732 identyczne pałace – domy. Osada powstała z myślą o bogaczach, którzy chcą mieszkać z dala od wielkich ośrodków, w górach. Oprócz dziwacznych domów miała tu powstać cała niezbędna infrastruktura jak spa, meczety, centra handlowe itp.

Koszt inwestycji to 205 mln dolarów (770 mln złotych). Finalizacja przedsięwzięcia została wstrzymana ze względu na…całkowity brak zainteresowania ze strony kupców.

Zupełnie puste miasteczko wzbudza w obserwatorach rozmaite odczucia. Dla jednych jest to koncepcja surrealistyczna, dla innych bajkowa, jeszcze inni mówią o koszmarnej koncepcji architektonicznej a dla kolejnych jest to widok bardzo smutny lub wręcz przerażający, jak z horroru.

Panujący w Turcji kryzys doprowadził inwestora do bankructwa.

Ceny domów wahają się od 370 do 530 tysięcy dolarów (ok. 1,3 do 2 mln zł). Sprzedaż tylko 100 z nich pozwoliłby firmie na odzyskanie rentowności.

Źródło: Noizz.pl

Fot. Esquire.pl, Donald.pl, Fakt

ZOBACZ TEŻ: https://malydziennik.pl/ani-sklodowska-curie-ani-szymborska-wybrano-polke-stulecia/

Komentarze