WYDARZENIA

Upadek rodziny w Polsce. Plaga rozwodów, milion dzieci bez alimentów

Problem niepłacenia alimentów dotyczy ok. miliona dzieci w Polsce; komornicy prowadzą blisko 600 tys. postępowań zmierzających do wyegzekwowania alimentów; skuteczność egzekucji komorniczych szacuje się na 19,5 proc. – alarmuje Instytut Spraw Publicznych.

Problem niepłacenia alimentów dotyczy ok. miliona dzieci w Polsce; komornicy prowadzą blisko 600 tys. postępowań zmierzających do wyegzekwowania alimentów; skuteczność egzekucji komorniczych szacuje się na 19,5 proc. – alarmuje Instytut Spraw Publicznych.

 

ISP zaprezentował raport na temat polskiego systemu alimentacyjnego.

 

W raporcie wskazano, że w przypadku, gdy zobowiązany do tego rodzic nie płaci alimentów, rodzic sprawujący opiekę nad dzieckiem może próbować egzekwować należności przez postępowanie komornicze, wystąpić o świadczenie z funduszu alimentacyjnego lub ukaranie uchylającego się od obowiązku alimentacyjnego rodzica. Każde z tych rozwiązań ma jednak pewne wady i nie jest w pełni skuteczne – podkreślała autorka raportu Agata Chełstowska z ISP.

 

Postępowanie komornicze jest mało skuteczne; jak wskazywała Chełstowska, jest to m.in. wynik społecznego przyzwolenia na niepłacenie alimentów i pomagania dłużnikom w ukrywaniu dochodów – np. przez pracodawców czy rodzinę – a także niewystarczającej współpracy pomiędzy instytucjami powołanymi do ścigania dłużników.

 

Z kolei świadczenie z funduszu alimentacyjnego, będące formą publicznej pomocy dla dzieci, których rodzice nie płacą alimentów, jest dostępne tylko dla osób o niskich dochodach (mniej niż 725 zł na osobę w rodzinie).

 

Natomiast postępowanie karne jest możliwe na podstawie artykułu 209 Kodeksu karnego mówiącego o "uporczywym" uchylaniu się od obowiązku alimentacyjnego, którego skutkiem jest "narażenie na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych" osoby uprawnionej do alimentów. W raporcie wskazano, że takie sformułowanie przepisu jest niejednoznaczne i w praktyce różnie interpretowane przez sądy. Poza tym kara więzienia najczęściej uniemożliwia dłużnikowi zarabianie pieniędzy i płacenie alimentów.

 

Wśród rekomendacji, które znalazły się w raporcie, wymieniono m.in. – na etapie ustalania alimentów – wprowadzenie tabeli wysokości alimentów jako ułatwienia dla sądu, która określałaby wysokości minimalnych alimentów, w zależności od dochodów rodzica i wieku dziecka. Zasugerowano także ustanowienie asystenta dziecka – osoby, której zadaniem byłoby wyłącznie dbanie o interes dziecka w sprawie rozwodowej i po rozwodzie.

 

 

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Wspaniały sukces Polaka! Jako pierwszy na świecie przepłynął morze wpław!

Redakcja malydziennik

Znów pojawiły się „polskie obozy”! ZAPROTESTUJ !

Redakcja malydziennik

Alert IMGW: DO POLSKI nadciągają GIGANTYCZNE NAWAŁNICE! Będzie groźnie!

Adam Gaafar
Ładuję....