POLITYKA

Umierają, bo nie opłaca się ich leczyć… To niestety nie Trzeci Świat, a polska rzeczywistość

Chorzy na raka mogliby żyć dłużej, ale szpitalom nie opłaca się stosować nowoczesnych badań diagnostycznych i terapii w tzw. terapiach lekowych. Pacjenci apelują o wykorzystanie nowych metod, szczególnie że decyzje resortu zdrowia otwierają taką możliwość – pisze "Gazeta Polska Codziennie".

"Rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie. Co roku lekarze diagnozują ok. 2 mln przypadków tej choroby. W Polsce nie jest inaczej" – czytamy w artykule.

 

Każdego roku z powodu chorób nowotworowych umiera u nas ponad 20 tys. osób. Jedną trzecią z nich stanowią ofiary raka płuc. Większość (85 proc.) z nich cierpi na tzw. nowotwór niedrobnokomórkowy – wyjaśnia "GPC".

 

"Przełomowe w walce z tym rakiem okazały się terapie celowe, lekami ukierunkowanymi molekularnie" – pisze. Mogą one przedłużyć życie chorego średnio o 18 miesięcy.

 

"Warunkiem wprowadzenia tej nowoczesnej terapii są badania genetyczne pozwalające na wnikliwą ocenę genetyczną komórek nowotworu i określenia podatności pacjenta na konkretne leczenie.

 

Rzecz w tym, że "w większości placówek onkologicznych, poza największymi ośrodkami, ani nie wykonuje się badań genetycznych, ani nie stosuje leków ukierunkowanych molekularnie. Wykorzystuje się raczej "tradycyjną chemioterapię, która nie tylko wyniszcza organizm, ale jest mniej skuteczna".

 

W ocenie prof. Macieja Krzakowskiego, konsultanta krajowego ds. onkologii klinicznej, "chemioterapia zamyka drogę do dalszego leczenia od 20 do 30 proc. chorych" – pisze "GPC". (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

To już nie są żarty. Szef niemieckiego MSZ mówi wprost, że wojna wisi w powietrzu

Redakcja malydziennik

BRAWO TRUMP! Prezydent znosi kolejne zakazy uderzające w wierzących. "Żaden Amerykanin nie powinien musieć wybierać pomiędzy narzuconym prawem federalnym, a swoją wiarą"

Niemcy chętnie wyrzuciliby już od siebie uchodźców. Najlepiej do…

Redakcja malydziennik
Ładuję....