POLITYKA

Uczestniczki "czarnych protestów" obraziły uczucia religijne? Sprawę bada prokuratura

Warszawska prokuratura i policja sprawdzają czy doszło do obrazy uczuć religijnych podczas "czarnego protestu". Chodzi o jeden z trzymanych przez uczestniczki manifestacji transparentów; zawiadomienia w tej sprawie złożyło ONR.

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Michał Dziekański, w tej sprawie Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wszczęła dochodzenie.

 

"Prowadzone jest w sprawie obrazy uczuć religijnych osób wyznania chrześcijańskiego oraz znieważenia publicznie przedmiotu czci religijnej w postaci krzyża, poprzez zaprezentowanie w trakcie zgromadzenia – mającego miejsce w Warszawie w dniu 1 października – transparentu przedstawiającego krzyż wrysowany w rękę z wysuniętym środkowym palcem, wkomponowany w grafikę na której są żeńskiej narządy rodne" – powiedział prokurator.

 

Na polecenie prokuratury policjanci sprawdzają materiały znajdujące się w internecie. Ustalają też osoby, które mogłyby mieć informacje na temat przebiegu protestu. "Będziemy weryfikować to, co się pojawiło w sieci i dążyć do ustalenia świadków, których przesłuchamy" – sprecyzował Dziekański.

 

Za obrazę uczuć religijnych grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara do 2 lat więzienia.

 

1 października odbywał się manifestacja przed Sejmem, pod hasłem "Żarty się skończyły!". Protest w którym wzięło udział kilka tysięcy osób był związany z odrzuceniem przez Sejm obywatelskiego projektu, który liberalizował przepisy dot. aborcji, oraz skierowaniem do dalszych prac projektu przewidującego jej bezwzględny zakaz (ostatecznie również ten projekt został odrzucony – PAP).

 

Kilka dni później – 3 października – w całym kraju odbyły się manifestacje także określane jako "czarny protest". (PAP)

 

pru/ wkt/

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

To bardzo NIEBEZPIECZNE: terroryści wykorzystują szyfrowane wiadomości do komunikacji. Czy właściciele komunikatorów będą współpracować przeciw terrorowi? Trwają rozmowy

Znamy nowego arcybiskupa Krakowa. Został nim…

Redakcja malydziennik

Już prawie połowa Polaków popiera PiS! Opozycja tonie we łzach

Redakcja malydziennik
Ładuję....