ARCHIWUM

Uczestniczki "czarnych protestów" obraziły uczucia religijne? Sprawę bada prokuratura

Warszawska prokuratura i policja sprawdzają czy doszło do obrazy uczuć religijnych podczas "czarnego protestu". Chodzi o jeden z trzymanych przez uczestniczki manifestacji transparentów; zawiadomienia w tej sprawie złożyło ONR.

Jak poinformował w poniedziałek PAP rzecznik warszawskiej prokuratury okręgowej prok. Michał Dziekański, w tej sprawie Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wszczęła dochodzenie.

 

"Prowadzone jest w sprawie obrazy uczuć religijnych osób wyznania chrześcijańskiego oraz znieważenia publicznie przedmiotu czci religijnej w postaci krzyża, poprzez zaprezentowanie w trakcie zgromadzenia – mającego miejsce w Warszawie w dniu 1 października – transparentu przedstawiającego krzyż wrysowany w rękę z wysuniętym środkowym palcem, wkomponowany w grafikę na której są żeńskiej narządy rodne" – powiedział prokurator.

 

Na polecenie prokuratury policjanci sprawdzają materiały znajdujące się w internecie. Ustalają też osoby, które mogłyby mieć informacje na temat przebiegu protestu. "Będziemy weryfikować to, co się pojawiło w sieci i dążyć do ustalenia świadków, których przesłuchamy" – sprecyzował Dziekański.

 

Za obrazę uczuć religijnych grozi grzywna, ograniczenie wolności lub kara do 2 lat więzienia.

 

1 października odbywał się manifestacja przed Sejmem, pod hasłem "Żarty się skończyły!". Protest w którym wzięło udział kilka tysięcy osób był związany z odrzuceniem przez Sejm obywatelskiego projektu, który liberalizował przepisy dot. aborcji, oraz skierowaniem do dalszych prac projektu przewidującego jej bezwzględny zakaz (ostatecznie również ten projekt został odrzucony – PAP).

 

Kilka dni później – 3 października – w całym kraju odbyły się manifestacje także określane jako "czarny protest". (PAP)

 

pru/ wkt/

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Niegrzeczna BABCIA i PAPIEŻ! Zobacz, co zrobił FRANCISZEK?! (video)

M. A.

Mocne STANOWISKO POLSKI! Nie zgodzimy się na PRZYJMOWANIE UCHODŹCÓW!

Redakcja malydziennik

Ajatollah Iranu wzywa Palestynę do powstania przeciwko Izraelowi. Idzie wojna ostateczna?

Redakcja malydziennik
Ładuję....