ARCHIWUM

Tysiące pielgrzymów wzięło udział w uroczystościach odpustowych na Jasnej Górze

Uroczystości odpustowe Matki Bożej Szkaplerznej, które odbyły się w niedzielę na Jasnej Górze zgromadziły kilka tysięcy pielgrzymów. Większość dotarła pieszo. Obok dużych grup diecezjalnych przybyły również małe pielgrzymki parafialne oraz pielgrzymki rowerowe.

W dniu 16 lipca obchodzona jest uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Nazywana bywa także świętem Matki Bożej Szkaplerznej, bo tego dnia Kościół przekazuje obietnice, które Maryja dała wraz ze swoją niezwykłą szatą wszystkim, którzy będą się do Niej uciekali.

Z przynależnością do Rodziny Karmelitańskiej( inaczej Bractwa Szkaplerznego) związane są przywileje szkaplerzne, czyli łaski obiecane przez Matkę Bożą. Po pierwsze, szkaplerz święty gwarantuje szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach życia doczesnego. Drugim najważniejszym przywilejem danym przez Maryję jest obietnica szczęśliwej śmierci i zachowanie od wiecznego potępienia.

Pod koniec XV w. dołączony został trzeci przywilej sobotni, który mówi, że Matka Boża już w pierwszą sobotę po śmierci, uwalnia z czyśćca tych, którzy za życia praktykowali nabożeństwo szkaplerzne. Papież Pius XII napisał o tym przywileju w 1950 roku: „Nie omieszka zapewne Najczulsza Matka sprawić, aby Jej dzieci oczyszczające się z win w czyśćcu, jak najszybciej za Jej przyczyną u Boga dostały się do niebieskiej ojczyzny, według podania owego, zwanego przywilejem sobotnim”.

Obchodzone corocznie święto Matki Bożej z Góry Karmel jest wspaniałą okazją by uroczyście przyjąć szkaplerz święty. Poza wspomnianym świętem można to uczynić w trakcie rekolekcji karmelitańskich bądź w podczas wybranych mszy św. w kościołach ojców karmelitów. 

Źródło: gosc.pl

Komentarze

Zobacz także

Przeszczepili mu dłonie. Z jego ciałem zaczęło się dziać coś dziwnego!

Redakcja malydziennik

SZOK! Muzułmanie panoszą się po Europie! We Włoszech ogolono dziewczynce głowę, bo…

Redakcja malydziennik

Czy to początek APOKALIPSY? Ta sprawa może być podstawą do mordowania dzieci. Zobacz, co prawnicy sądzą o sprawie Charliego Garda!

Redakcja malydziennik
Ładuję....