ARCHIWUM

Turcja straszy Europę, że zaleje nas imigrantami

Premier Turcji Binali Yildirim powiedział w czwartek, że bez pomocy Ankary Europę "zaleją imigranci", a zerwanie rozmów z ws. tureckiej akcesji do UE będzie znacznie bardziej destruktywne dla Europy niż dla Turcji.

Yildirim odniósł się w ten sposób do czwartkowej rezolucji Parlamentu Europejskiego wzywającej do zamrożenia negocjacji ws. przystąpienia Turcji do UE ze względu na czystki polityczne, jakie przeprowadza Ankara od lipcowego nieudanego zamachu stanu.

 

"Jesteśmy jednym z czynników, które chronią Europę. Jeśli uchodźcy przedrą się (przez Turcję), to zaleją Europę i przejmą kontrolę. A Turcja temu zapobiega" – powiedział Yildirim w wystąpieniu telewizyjnym.

 

"Przyjmuję do wiadomości, że zerwanie więzi z Europą zaszkodzi Turcji, ale dla Europy byłoby to pięcio- lub sześciokrotnie bardziej szkodliwe" – dodał.

 

Wcześniej w czwartek premier powiedział, że więzi łączące Turcję z Unią już są nadwerężone i głos PE dotyczący zamrożenia negocjacji jest bez znaczenia.

 

Europosłowie podkreślili w swej rezolucji, że UE i Parlament Europejski potępiły próbę zamachu stanu w Turcji z 15 lipca i uznały, że władze tureckie mają prawo postawić przed sądem osoby za to odpowiedzialne. Ocenili jednak, że "środki represyjne wprowadzone przez rząd turecki na mocy stanu wyjątkowego są niewspółmierne oraz naruszają podstawowe prawa i swobody chronione turecką konstytucją, a także demokratyczne wartości, na których opiera się Unia Europejska".

 

Negocjacje akcesyjne UE-Turcja zostały otwarte w 2005 roku; od tamtej pory postęp w rozmowach jest niewielki.

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Kuria odwołała rekolekcje z charyzmatycznym zakonnikiem. Powodem "oskarżenia dyscyplinarne wobec niego"

Redakcja malydziennik

Zagraniczne media manipulują Polakami. I nie chodzi tylko o stanowisko szefa Axel Springer. Podległe mu media robią to od dawna

Redakcja malydziennik

Profetyczny rok 2017! Czy to ostatni rok w naszym życiu?

Redakcja malydziennik
Ładuję....