RELIGIA

Trzeba zmienić prawo kanoniczne, by bronić się przed błędami doktrynalnymi papieża… Zaskakująca rada znanego teologa

Jeden z najbardziej poważanych brytyjskich teologów katolickich proponuje taką reformę prawa kanonicznego, która umożliwi odrzucenie ewentualnych błędów doktrynalnych papieża.

Ojciec Aidan Nichols, dominikanin, wykładowca Oxford i Cambridge, a także Uniwersytetu Angelicum, w publicznym wykładzie podkreślił, że encyklika „Amoris laetitia” doprowadziła do bardzo niebezpiecznej sytuacji w Kościele. Jego zdaniem wypowiedzi papieskie na temat małżeństwa i prawa moralnego mogą spowodować, że Kościół będzie potrzebował „procedury”, która umożliwi wezwaniem papieża, który głosi błędy do zmiany owego nauczania. O. Nichols uznał, że aby procedura była mniej konfliktowa można ją stosować dopiero podczas kolejnego pontyfikatu.

 

Propozycję taką sformułował dominikanin podczas spotkania prawosławno-anglikańskiego Fellowship of St Alban and St Sergius. Jego zdaniem ewentualność procedury sądowej mogłaby zniechęcić papieża do zmian doktrynalnych czy „zaniedbywania”. Dzięki takiej procedurze można by też uspokoić prawosławnych czy anglikanów, którzy obawiają się, że papież ma carte blance na zmiany doktrynalne. – Może się okazać, że obecny kryzys ma na celu zwrócenie uwagi na granice prymatu papieskiego – mówił o. Nichols.

Źródło: CatholicHerald.co.uk

Komentarze

Zobacz także

"Pod względem umysłowym była…" – sprawdź, co o św. Faustynie myślał jej spowiednik

Oto jeden z najbardziej spektakularnych cudów na ziemi. Amputowana noga … odrosła!

Redakcja malydziennik

„Katolicki” Uniwersytet w Louvain zabija starców i chorych…

Redakcja malydziennik
Ładuję....