ARCHIWUM

Trump wygrał, ale Clinton miała od niego o … głosów więcej. Nigdy nie zgadniesz jak dużo?

Do ponad 2,8 mln głosów wzrosła przewaga kandydatki Demokratów Hillary Clinton nad wystawionym przez Republikanów Donaldem Trumpem w wyborach prezydenckich z 8 listopada. Trump zwyciężył, bo dostanie więcej głosów elektorskich. Wciąż trwa liczenie głosów.

Według niezależnego ośrodka The Cook Political Report, podającego najnowsze dostępne dane, na Clinton głosowało ponad 65,7 mln Amerykanów, a na Trumpa ponad 62,9 mln. To oznacza, że kandydatka Demokratów ma ponad 2,8 mln głosów przewagi nad rywalem. W ujęciu procentowym dostali oni odpowiednio 48,2 proc. oraz 46,2 proc.

 

Tym samym Hillary Clinton zajmuje drugie w historii miejsce pod względem liczby głosów uzyskanych w wyborach prezydenckich w USA. Więcej dostał tylko Barack Obama w 2008 roku, gdy ubiegał się o swoją pierwszą kadencję – 69,3 mln głosów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że liczba wyborców w USA również rośnie – w 2016 roku w wyborach po raz pierwszy zarejestrowana była rekordowa liczba 200 mln osób uprawnionych do głosowania.

 

W sumie dotąd podliczono blisko 136,3 mln głosów, z czego ponad 7,6 mln (5,6 proc.) zostało oddanych na innych kandydatów niż Trump i Clinton. Wciąż napływają głosy oddane drogą pocztową.

 

O zwycięstwie kandydata Republikanów zadecydowało to, że zdobył on 290, czyli większość głosów elektorskich, na które na poziomie stanów przelicza się głosy oddane w głosowaniu powszechnym przez obywateli. Clinton dostała ich 232. Wymagana większość, by dostać się do Białego Domu, wynosi 270 z 538 głosów elektorskich. Kolegium Elektorskie zbierze się 15 grudnia.

 

Ostatni raz sytuacja, gdy kandydat Demokratów dostaje więcej głosów, ale nie zostaje prezydentem USA, zdarzyła się w 2000 roku. Wiceprezydent Al Gore przegrał wtedy z George’em W. Bushem, który dostał o prawie 544 tys. głosów mniej.

 

Trump zdobył głosy elektorskie w wielu tzw. stanach wahających się, tj. takich, gdzie do ostatniej chwili wynik wyborów był niepewny. Zgodnie z zasadami wyborów mimo względnie niewielkiej przewagi liczby głosów wyborców dostał wszystkie głosy elektorskie w takich dużych stanach, jak Floryda, Michgan czy Pensylwania. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Czy jest na sali lekarz? Wałęsa własnie przeszedł samego siebie. Winny katastrofy smoleńskiej jest..

Redakcja malydziennik

WYŁUDZILI 270 mln zł od Skarbu Państwa! Szef VAT-owskiej mafii zatrzymany na… Filipinach!

Redakcja malydziennik

Zamach w Strasburgu. Pojawiły się nowe, szokujące fakty

Redakcja malydziennik
Ładuję....