ARCHIWUM

Tragedia w Ankarze. Krzycząc„Allah Akbar”, zastrzelił rosyjskiego ambasadora

Ambasador Rosji w Turcji Andriej Karłow zmarł w poniedziałek od ran postrzałowych odniesionych w następstwie ataku napastnika, który strzelał do niego, gdy ambasador przemawiał w galerii sztuki w Ankarze.

Ambasador przebywał na wystawie fotograficznej zatytułowanej "Rosja oczami Turków".

 

Uzbrojony napastnik, który według naocznego świadka wykrzykiwał hasła o wojnie domowej w Syrii, mówiąc coś o Aleppo i zemście, oddał najpierw strzały w powietrze, a potem wycelował w ambasadora. Świadek, na którego powołuje się AP, twierdzi, że napastnik krzycząc "Allahu Akbar" wystrzelił co najmniej osiem razy; miał też powiedzieć parę słów po rosyjsku.

 

Turecka NTV informowała, że w ataku ranne zostały trzy inne osoby, a strzelanina trwała jakiś czas. Wg MSW Turcji żadna z trzech osób nie odniosła poważnych obrażeń.

 

Turecka policja zastrzeliła napastnika, który według burmistrza Ankary Meliha Gokceka był policjantem, pracującym w stolicy Turcji. Informacja znalazła też potwierdzenie w prorządowym dzienniku "Yeni Safak", który zidentyfikował domniemanego zabójcę jako członka sił prewencji. Przy zastrzelonym zamachowcu znaleziono legitymację policyjną.

 

Tureckie MSW, na które powołuje się Reuters, potwierdziło, że 22-letni zabójca pracował w ankarskich siłach prewencyjnych.

 

Portal Haberturk, na który powołuje się TASS, pisze, że zabójcą ambasadora Rosji był były funkcjonariusz policji zwolniony z organów ścigania w trakcie dochodzenia ws. próby zamachu stanu w Turcji z 15 lipca. Wg tego źródła napastnik należał do organizacji terrorystycznej.

 

Turecka policja zatrzymała w poniedziałek matkę i siostrę zamachowca – pisze CNN Turk. Kobiety zatrzymano w Aydin w południowo-zachodniej Turcji.

 

"To tragiczny dzień dla rosyjskiej dyplomacji. Dziś w Ankarze na publicznej imprezie ambasador Rosji został raniony i zmarł" – oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. "Uznajemy to za akt terroru" – zaznaczyła. Dodała, że władze tureckie powinny przeprowadzić skrupulatne dochodzenie w sprawie zabójstwa ambasadora.

 

Zamach na rosyjskiego ambasadora potępiły m.in. USA, ONZ.

 

"Potępiamy ten akt przemocy, ktokolwiek go popełnił. Nasze myśli i modlitwy są z nim (ambasadorem Rosji) i jego rodziną" – głosi komunikat, jaki opublikował rzecznik Departamentu Stanu John Kirby. Zabójstwo ambasadora potępił też sekretarz stanu USA John Kerry, który powiedział, że Waszyngton jest gotów pomóc Rosji i Turcji w prowadzeniu dochodzenia w tej sprawie.

 

"Potępiamy atak z bronią w ręku na rosyjskiego ambasadora w Turcji. Nie ma żadnego wytłumaczenia dla zamachu na dyplomatę czy ambasadora" – powiedział rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

 

Głębokie współczucie dla Moskwy w związku z tragiczną śmiercią jej ambasadora wyraziło tureckie MSZ. "Nie ma ani jednego rozsądnego człowieka, który by nie przeklął tej zbrodni" – oświadczono w MSZ w Ankarze.

 

Wg tureckich mediów prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w poniedziałek przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, informując go o tym, co zaszło.

 

Ambasador Andriej Karłow pełnił dyplomatyczną misję w Ankarze od roku 2013.

 

Zabójstwo ambasadora Rosji w Ankarze może być prowokacją wymierzoną w stosunki rosyjsko-tureckie – oświadczył szef komisji spraw zagranicznych Dumy Leonid Słucki; również poprzedni szef komisji Aleksiej Puszkow uznał, że celem ataku są relacje obu państw.

 

Poważny kryzys na linii Ankara-Moskwa powstał w listopadzie 2015 roku, kiedy rosyjski bombowiec został zestrzelony przez tureckie siły powietrzne na pograniczu turecko-syryjskim. W odpowiedzi Rosja wprowadziła sankcje handlowo-gospodarcze wobec Turcji. Po kilku miesiącach relacje rosyjsko-tureckie zaczęły się poprawiać na początku lipca, kiedy Erdogan wysłał do Putina list zawierający – jak twierdzi Kreml – przeprosiny za listopadowy incydent.(PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Egipski ksiądz Samir: Polska ma przyjmować migrantów!

Redakcja malydziennik

Tylko próba sił? Gdańsk wycofuje się z przesłuchania Małgorzaty Wassermann! Całe szczęście, bo mogłoby to oznaczać wykluczenie jej z obrad Komisji

Redakcja malydziennik

Brexodus stał się faktem. Coraz mniej Polaków na Wyspach. Dla Brytyjczyków to prawdziwy cios

Redakcja malydziennik
Ładuję....