CYWILIZACJA

Towarzystwo Jezusowe po raz kolejny wyrzucone i po raz kolejny wraca, sprawdź GDZIE

Po ponad 30 latach mają wrócić do tego kraju jezuici. W 1969 roku władzę przejęła partia, która nie sprzyjała ich obecności.

Możliwość powrotu Towarzystwa Jezusowego stanowiłaby „błogosławieństwo dla Iraku, a zwłaszcza dla chrześcijan” – uważa chaldejski patriarcha Babilonu Luis Raphaël Sako. Spotkał się on z jezuickim prowincjałem Bliskiego Wschodu, aby omówić tę ewentualność. Wskazał, że członkowie tego zakonu „uformowali pokolenia w swoich szkołach. Mała trzódka irackich wyznawców Chrystusa potrzebuje ich obecności, jak też wsparcia duchowego, duszpasterskiego i kulturalnego”.

 

Towarzystwo Jezusowe było obecne w tym bliskowschodnim kraju przez ponad 30 lat, aż do 1969 r., kiedy władzę w państwie przejęła nacjonalistyczna partia Baas. W owym okresie jezuici prowadzili szkołę średnią i uniwersytet w Bagdadzie, otwarte dla wszystkich. Kościół chaldejski uważa za konieczną taką posługę na polu edukacji i potwierdził możliwość restytucji zagrabionego zakonowi mienia, które przeszło właśnie pod zarząd patriarchatu. Aktualnie obecność Towarzystwa Jezusowego w tym kraju ogranicza się do działalności organizacji Jezuicka Służba Uchodźcom, prowadzonej od 2014 r. w irackim Kurdystanie.

Źródło: Radio Watykańskie

Komentarze

Zobacz także

To będzie piekło na ziemi. Nadciągają afrykańskie upały!

Brawo dla amerykańskiej zawodniczki! Odmówiła noszenia koszulki z tęczą LGBT

Redakcja malydziennik

No proszę! Polak wynalazł paliwo, które kosztuje …. 25 groszy za litr!

Redakcja malydziennik
Ładuję....