POLITYKA

To straszne! Rosja przywraca odznaczenia im. Feliksa Dzierżyńskiego – ludzkiego kata

Gwardia Narodowa (Federalna Służba Wojsk Gwardii Narodowej, używana jest też nazwa Rosgwardia) to nowa struktura siłowa powołana w Rosji w zeszłym roku na bazie wojsk wewnętrznych MSW. W odróżnieniu od dotychczasowych wojsk wewnętrznych podlega bezpośrednio prezydentowi Federacji Rosyjskiej. Formacja liczy ponad 300 tysięcy ludzi, a jej dowódcą jest Wiktor Zołotow.

Utworzona w Rosji w zeszłym roku Gwardia Narodowa przywróci w swoich jednostkach odznaczenia, które nadawano w wojskach wewnętrznych w latach II wojny światowej, oraz dawne nazwy; jedną z nich będzie "im. Feliksa Dzierżyńskiego" – podał dziennik "Izwiestija".

 

W grudniu 1917 roku Dzierżyński stanął na czele Wszechrosyjskiej Komisji Nadzwyczajnej do Walki z Kontrrewolucją i Sabotażem, w skrócie Czeka. W krótkim czasie stała się ona wszechpotężną instytucją liczącą przeszło ćwierć miliona osób, przed którą drżała cała ogarnięta rewolucyjną pożogą Rosja. Czekistowskie trzyosobowe „trybunały” w niczym nieskrępowany sposób decydowały o aresztowaniu, zesłaniu czy egzekucji dowolnego człowieka. Dzierżyński jest odpowiedzialny za wymordowanie setek tysięcy "wrogów ludu", czyli przeciwników politycznych bolszewików.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze

Zobacz także

STRAJK NAUCZYCIELI we wrześniu to PEWNIAK! Broniarz zapowiada, że…

Redakcja malydziennik

Kancelaria Sejmu jasno apeluje: Do środy do godz. 12.00 posłowie PO mają opuścić salę plenarną. Inaczej…

Redakcja malydziennik

A jednak! "Solidarność narodziła się w Krakowie" – posłuchaj, co mówił Andrzej Duda z okazji rocznicy powstania SKS

Ładuję....