ARCHIWUM

To przekracza ludzkie pojęcie: na miejscu niemieckiego obozu powstał chlew!

Działacze ruchów antyrasistowskich z 16 krajów demonstrowali w sobotę domagając się zamknięcia chlewni przemysłowej powstałej w latach 70. na terenie byłego nazistowskiego obozu przejściowego dla Romów w miejscowości Lety, na południe od Pragi.

Obóz w Letach, odległych o 75 km na południe od Pragi, władze nazistowskie utworzyły w sierpniu 1940. W okresie od 1942 do maja 1943 r. przez obóz przeszło 1308 Romów (mężczyzn, kobiet i dzieci), z których 327 zmarło. Pozostałych wywieziono do obozu w Auschwitz.

 

Demonstranci, wśród których był czeski minister sprawiedliwości Robert Pelikan, domagali się likwidacji zbudowanej za rządów komunistycznych chlewni i wzniesienia na jej miejscu pomnika upamiętniającego tragiczny los Romów.

 

Przewodniczący Europejskiego Oddolnego Ruchu Antyrasitowskiego (EGAM) Benjamin Abtan oświadczył, że istnienie takiego obiektu jak chlewnia w tym miejscu "jest międzynarodowym symbolem braku szacunku dla ofiar Holokaustu i hańbą dla Republiki Czeskiej".

 

Abtan dodał, że odpowiedzialność za rozwiązanie tego problemu spoczywa na władzach Republiki Czeskiej bowiem w obozie byli więzieni i torturowani obywatele czescy a strażnikami byli czescy policjanci.

 

Obecny właściciel chlewni firma AGPI oświadczyła, że zgadza się na przeniesienie obiektu w inne miejsce, pod warunkiem, że władze państwowe zaoferują odpowiednią rekompensatę. Firma poinformowała, że obecnie toczą się rozmowy na temat wykupienia obiektu.

 

Ocenia się, że w okresie II wojny światowej naziści wymordowali ok. 90 proc. czeskich Romów. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Coraz mniej katolickie Włochy? Muzułmanie największą mniejszością religijną!

Redakcja malydziennik

„Biskup musi zachęcać ofiary do zgłaszania pedofilii"

Redakcja malydziennik

UWAGA! OTO siedem prawd o szatanie! KONIECZNIE PRZECZYTAJ!

Redakcja malydziennik
Ładuję....