POLITYKA

To przekracza ludzkie pojęcie: na miejscu niemieckiego obozu powstał chlew!

Działacze ruchów antyrasistowskich z 16 krajów demonstrowali w sobotę domagając się zamknięcia chlewni przemysłowej powstałej w latach 70. na terenie byłego nazistowskiego obozu przejściowego dla Romów w miejscowości Lety, na południe od Pragi.

Obóz w Letach, odległych o 75 km na południe od Pragi, władze nazistowskie utworzyły w sierpniu 1940. W okresie od 1942 do maja 1943 r. przez obóz przeszło 1308 Romów (mężczyzn, kobiet i dzieci), z których 327 zmarło. Pozostałych wywieziono do obozu w Auschwitz.

 

Demonstranci, wśród których był czeski minister sprawiedliwości Robert Pelikan, domagali się likwidacji zbudowanej za rządów komunistycznych chlewni i wzniesienia na jej miejscu pomnika upamiętniającego tragiczny los Romów.

 

Przewodniczący Europejskiego Oddolnego Ruchu Antyrasitowskiego (EGAM) Benjamin Abtan oświadczył, że istnienie takiego obiektu jak chlewnia w tym miejscu "jest międzynarodowym symbolem braku szacunku dla ofiar Holokaustu i hańbą dla Republiki Czeskiej".

 

Abtan dodał, że odpowiedzialność za rozwiązanie tego problemu spoczywa na władzach Republiki Czeskiej bowiem w obozie byli więzieni i torturowani obywatele czescy a strażnikami byli czescy policjanci.

 

Obecny właściciel chlewni firma AGPI oświadczyła, że zgadza się na przeniesienie obiektu w inne miejsce, pod warunkiem, że władze państwowe zaoferują odpowiednią rekompensatę. Firma poinformowała, że obecnie toczą się rozmowy na temat wykupienia obiektu.

 

Ocenia się, że w okresie II wojny światowej naziści wymordowali ok. 90 proc. czeskich Romów. (PAP)

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Śmierć mózgowa nie jest śmiercią. „Czy pobieramy narządy od żywych ludzi”?

Redakcja malydziennik

SZOK! Młodzi Niemcy nie chcą już Boga, ale pragną przyjąć imigrantów jako wzbogacenie kulturowe

Redakcja malydziennik

Czy Europejskie „elity” to pożyteczni idioci, czy agenci wpływu?

Redakcja malydziennik
Ładuję....