CYWILIZACJA

To prawdziwa BIAŁA ŚMIERĆ, a jesteś nią faszerowany na okrągło. I nie chodzi o cukier ani o sól

Właśnie sól i cukier wymieniane są jako substancje określane mianem "białej śmierci". Bardzo podobny wyglądem jest jeszcze jeden związek chemiczny. Jest obecny praktycznie w każdym produkcie żywnościowym.

Tym związkiem jest glutaminian sodu. Stosowany jest jako wzmacniacz smaku w bardzo wielu produktach. Kryje się pod nazwą E621 i stosowany jest w przemyśle spożywczym i gastronomii. Ma jeden cel: wzmocnić smak i zapach. To właśnie jemu potrawy przygotowane z paczki czy już gotowe do spożycia są intensywne w smaku.

 

Sam glutaminian nie ma jednak smaku – można kupić go w postaci białego proszku. Po dodaniu tego składnika potrawy mają wzmocniony smak i zapach. Jego stężenie nie może przekroczyć jednak 1% – większa ilość i tak nie daje jeszcze więcej smaku, gdyż jest to związek samoograniczający się.

 

Wszystko dla tego, że działa podobnie jak leki – po jego spożyciu przenika do krwi, a razem z nią – do mózgu. Właśnie w ten sposób zmienia smak potraw – na bardziej wyrazisty i aromatyczny. To jednak błędne koło. Pomimo, że glutaminian nie powoduje uczucia uzależnienia, powoduje, że potrzebujemy jeść rzeczy coraz bardziej przyprawione, o większej intensywności.

 

Co ciekawe spożywamy go nie tylko w sztucznie dodanych potrawach, ale także naturalnie występuje w serach pleśniowych czy pomidorach. W miarę dojrzewania tych produktów zwiększa się ilość glutaminianu i intensywność ich smaku i zapachu. Drugą stroną medalu są jednak produkty, do których glutaminian jest dodawany sztucznie – do przetworzonej żywności, suchego prowiantu, zup w proszku itp.

 

Właśnie wtedy możemy przedawkować glutaminian – nawet gdy osobno nie przekracza on normy. Obajawiać się ono może nudnościami, zawrotami głowy czy zaburzeniami pracy serca. Najnowsze badania sugerują, że należy chronić przed jego spożyciem dzieci i osoby starsze. Ponadto glutaminian może przyczyniać się do rozwoju otyłości. Dlatego najlepiej jest unikać go gdy to tylko jest możliwe.

Źródło: wp.pl

Komentarze

Zobacz także

Poznaj OSIEM tajemnic długiego i szczęśliwego małżeństwa. I wcale nie chodzi o wspólne oglądanie TV

O mały włos, a doszłoby do kolejnej tragedii. Na szczęście ten zamach został udaremniony

Redakcja malydziennik

W czasie ciąży pozowała z 20.000 pszczół, a po kilku miesiącach poroniła

Redakcja malydziennik
Ładuję....