CYWILIZACJA

To niewiarygodne! Dziewczyna na obrazie z połowy XIX wieku ma w ręku smartfona?

Autor tego obrazu był prorokiem? A może tworzył obrazy przyszłości na długo przed Lemem? Czy może to mistyfikacja i obraz pochodzi z XXI wieku?

Zacznijmy od konkretów: to obraz naprawdę stworzony na długo przed naszym urodzeniem. Ferdinand Georg Walmueller namalował go w 1860 roku, nosi tytuł „Oczekiwanie”. Dzieło jest eksponowane w monachijskiej Nowej Pinakotece, muzeum sztuki XVIII i XIX wieku.

 

Przez wiele lat obraz był omijany, nie przyglądano się mu, albo – nie przyglądano się w taki sposób. Do czasu, kiedy w muzeum znalazł się Peter Russel z Glasgow w Szkocji. Dostrzegł on fakt, że technologia może zmienić interpretację obrazu.

 

Obserwując więc obraz w XXI wieku mamy wrażenie, że jedyną rzeczą, w którą wpatrzona jest dziewczyna to jej smartfon. Młodych ludzi zapatrzonych w ekrany swoich komórek jest mnóstwo, widać ich na każdym kroku, a prawdopodobnie i w trakcie czytania tego tekstu pochylasz właśnie głowę w dół nad smartfonem z dostępem do sieci.

 

Tymczasem obraz nie jest proroctwem, ani wizją przyszłości – Walmueller przedstawił zjawisko występujące już za jego czasów. Na dziewczynę czeka chłopak z bukietem kwiatów, tymczasem jako pobożna chrześcijanka idzie w stronę kościoła lub kapliczki z modlitewnikiem w ręku.

 

„Dziewczyna na obrazie Waldmuellera nie gra na nowym iPhone X, tylko udaje się do kościoła, trzymając w rękach mały modlitewnik” – stwierdził Gerald Weinpolter z austriackiej agencji artystycznej.

 

W najbliższych dniach można spodziewać się wysypu obrazów sugerujących, że artyści mieli głowy w innej epoce – nie świadczy to jednak, że każdy z nich był futurologiem…

Źródło: vice.com

Komentarze

Zobacz także

No i wreszcie! Muzułmanie otwierają się na prawdę!

Redakcja malydziennik

Chciał ze sobą skończyć, usiadł na torach i podciął sobie żyły, a wszystko z powodu…

Redakcja malydziennik

Nasza pomoc DZIAŁA. "Ten program powinien być kontynuowany." SPRAWDŹ, ile pieniędzy wysłano do Syri

Ładuję....