POLITYKA

To niewiarygodne, ale pracujący w Polsce obcokrajowcy wysyłają pieniądze na potęgę. Jesteśmy jak Niemcy i UK! Ale czy to dobrze?

Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" w pierwszym kwartale tego roku, ponad 4.3 mld zł wysłali do swoich domów cudzoziemcy pracujący w Polsce. To wzrost o 65 proc. w stosunku do analogicznego okresu ub. roku. Polska staje się wielkim graczem na arenie europejskiej.

Gazeta powołuje się na raport Narodowego Banku Polski o bilansie płatniczym. Możemy tam przeczytać m.in. że wartość wynagrodzeń cudzoziemców pracujących w naszym kraju bije po prostu rekordy. Tak dużych wypłat jak w pierwszym kwartale nie było, odkąd prowadzone są statystyki. 

 

Dziś większość migracji zarobkowej to Ukraińcy. Do maja tego roku wg Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej złożyli 737 oświadczeń o ich zatrudnieniu. To o połowę więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. 

 

Co ciekawe, pieniądze zarobione przez cudzoziemców w Polsce, a które wypływają za granicę maja korzystny wpływ na nasza gospodarkę. Jak mówi Grzegorz Maliszewski z Banku Millenium "obecność rozładowuje napięcia na rynku pracy – pracodawcy mogą bowiem łatwiej znaleźć załogę i nie ma dużej presji na podwyżki". 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze

Zobacz także

Lider anglikanów MIAŻDŻY migających się imamów: to przywódcy islamu ponoszą odpowiedzialność za kolejne zamachy

Redakcja malydziennik

Mocne słowa Polki zgwałconej w Rimini!

Redakcja malydziennik

Petru znowu ma problem. Tym razem wątpi w szczerość Jarosława Kaczyńskiego

Redakcja malydziennik
Ładuję....