RELIGIA

To największa tajemnica czasów! Zobacz SAM!

Te słowa ujawniają jedną z największych tajemnic wszechczasów. Kościół potrzebował prawie dwóch tysiącleci, by ją zrozumieć.

Słowa Anioła do Maryi, które czytamy w dzisiejszej Ewangelii, i to zanim jeszcze odpowiedziała Ona na propozycję Boga dla Niej uświadamiają prawdę dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami” – mówi Anioł do żydowskiej dziewczyny. I każde słowo ma tu znaczenie. 

 

To nie jest zwykłe powitanie, ale wyjawienie, że ta dziewczyna już jest „pełna łaski” (pozbawiona, dzięki uprzedzającej łasce, jakiegokolwiek grzechu) i że błogosławiona jest między niewiastami. Ostatecznie prawdę tę w pełni zrozumie i wyjaśni dopiero bł. Jan Duns Szkot, a zdogmatyzuje Pius IX w roku 1854. „Ku chwale świętej i nierozdzielnej Trójcy, ku czci i ozdobie Panny Bogarodzicy, ku podwyższeniu wiary katolickiej i pomnożeniu chrześcijańskiej religii, mocą Pana naszego Jezusa Chrystusa, błogosławionych apostołów Piotra i Pawła oraz Naszą oświadczamy, ogłaszamy i stanowimy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna w pierwszej chwili poczęcia szczególną wszechmocnego Boga łaską i przywilejem, przez wzgląd na zasługi Chrystusa Jezusa Zbawiciela rodu ludzkiego, zachowana była wolna od wszelkiej skazy pierworodnej winy, jest od Boga objawiona, a przeto od wszystkich wiernych mocno i stale ma być wierzona” – napisał bł. Pius IX w konstytucji apostolskiej „Ineffabilis Deus”. 

 

Fundament tego nauczania znajdujemy jednak w dzisiejszej Ewangelii na wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Królowej. Warto o tym pamiętać, jest to bowiem jedna z największych tajemnic ludzkości, tajemnica, która przypomina nam, dlaczego mamy uciekać się do Maryi, i dlaczego mogła Ona zostać Matką Boga.

 

Tomasz P. Terlikowski

Źródło: Maly Dziennik

Komentarze

Zobacz także

Nie wiesz jak być dobrym ojcem? On daje niezwykłą lekcję!

Redakcja malydziennik

To jest wyzwanie! "Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi"

Franciszek zdradza: "w ten sposób buduje się cywilizację miłości!" Sprawdź w jaki!

Redakcja malydziennik
Ładuję....