POLITYKA

To już sobie poprotestowali. Sejmowy kabaret opozycji zawieszony

Protest PO w Sejmie jest zawieszony, ale jeżeli będzie zagrożona demokracja parlamentarna, to będziemy bardzo twardo stawać i bronić jej zasad – zapowiedział w środę szef Platformy Grzegorz Schetyna. Skrytykował pojawiające się informacje o ewentualnym zaostrzeniu kar dla posłów.

"Chcę przypomnieć tylko, że protest (w Sejmie – PAP) jest zawieszony. Protest naszej obecności, permanentnej obecności w sali sejmowej. Chcę przypomnieć o tym marszałkowi Markowi Kuchcińskiemu" – powiedział Schetyna w radiu TOK FM. PO 12 stycznia zawiesiła protest prowadzony w sali posiedzeń od 16 grudnia.

 

Schetyna był pytany o komentarz do informacji, że marszałek Sejmu planuje wprowadzić zmiany w Regulaminie Sejmu, polegające na tym, by możliwość zgłaszania wniosków formalnych była ograniczona tylko do przewodniczących klubów i kół poselskich oraz by obowiązywały kary finansowe dla posłów za wystąpienia nie na temat. "Te sygnały, które mamy z tych zapisów, są absolutnie skandaliczne. Te kary – to jest tworzenie takiego ograniczenia możliwości zabierania głosu. To już nie jest porządkowanie prac Sejmu, tylko to jest po prostu kneblowanie. I dziwiłbym się, gdyby marszałek Kuchciński po tym wszystkim co przeżył, po tych 27 dniach, które zafundował parlamentowi i Polsce, jeszcze decydował się teraz na przykręcanie śruby i kneblowanie opozycji" – powiedział szef PO.

 

Schetyna był pytany o wypowiedź wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszkę (Kukiz’15), który w środę w TVN24 powiedział, że musiało być porozumienie między prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim, a Schetyną, i że to ono zakończyło sejmowy kryzys. "Nie było oczywiście (porozumienia – PAP). I ten kryzys nie jest zakończony, tylko zawieszony. My zawiesiliśmy go po 27 dniach, bo uważaliśmy, że jest szansa na zbudowanie normalnych relacji między marszałkiem Sejmu a partiami opozycyjnymi. Wczorajsze sygnały (dot. zmian w Regulaminie Sejmu – PAP) nie potwierdzają tego. Tak, jak mówiłem, sprawa jest ciągle otwarta" – dodał Schetyna.

 

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa- Błońska powiedziała we wtorek, że podczas posiedzenia Konwentu Seniorów nie było mowy o zmianach w Regulaminie Sejmu, ani o karach dla posłów; rozmowy dotyczyły wyłącznie porządku obrad izby. W posiedzeniu Konwentu Seniorów wzięli udział, oprócz Kidawy-Błońskiej i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego, m.in. wicemarszałkowie: Ryszard Terlecki (PiS), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Stanisław Tyszka (Kukiz’15), a także szef klubu PO Sławomir Neumann oraz wiceszef klubu PiS Marek Suski. (PAP)

 

Źródło: PAP

Komentarze

Zobacz także

Jaka niespodzianka! Obama apeluje by nie osądzać Donalda Trumpa, bo…

Redakcja malydziennik

Wreszcie polskie państwo nie jest zwijane jak za dawnych lat!

Redakcja malydziennik

Po tylu latach czekania i wielu sprzeciwach #dobrazmiana wreszcie postawi pomniki smoleńskie w centrum Warszawy!

Redakcja malydziennik
Ładuję....